Monthly Archives: Listopad 2017

Kolizja samochodu osobowego z maszyną rolniczą w Padniewku (gm. Mogilno)

28 listopada 2017r (wtorek) ok. godz. 17:15 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o zderzeniu samochodu osobowego z rozrzutnikiem obornika podłączonym do ciągnika rolniczego w Padniewku (gm. Mogilno).
Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16 i GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy, który uderzył w tył zestawu ciągnika rolniczego z rozrzutnikiem do obornika. Pogotowie Ratunkowe, Straż Miejska na miejscu. Kierowca samochodu osobowego znajdował się w karetce pogotowia pod opieką lekarza. Kierowca ciągnika rolniczego znajdował się poza pojazdem bez obrażeń. Droga całkowicie zablokowana.

Miejsce akcji zabezpieczono. W pierwszej fazie akcji działania zastępów polegały na odłączeniu zasilania oraz instalacji LPG w samochodzie osobowym a także związaniu płynów eksploatacyjnych z drogi za pomocą sorbentu. Dalsze działania polegały na pomocy Policji w kierowaniu ruchem wahadłowym na drodze powiatowej.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Pogotowie Ratunkowe, Straż Miejska, Policja, Komendant Powiatowy PSP w Mogilnie.

Działania zastępów trwały ponad 2h.

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

Zderzenie samochodu ciężarowego z osobowym w Goryszewie (gm. Mogilno)

25 listopada 2017r. (sobota) ok. godz. 09:10 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o zderzeniu samochodu ciężarowego z osobowym na DK 15 w miejscowości Goryszewo (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16 i GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie a także zastępy GCBA 5/32 z OSP Gębice i GBA 2,5/12 z OSP Kwieciszewo.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano zablokowaną DK 15 na skutek zderzenia samochodu osobowego z ciężarowym. Olej napędowy z uszkodzonego zbiornika paliwa samochodu ciężarowego wyciekał na drogę. Jedna z osób podróżujących (pasażerka) znajdująca się poza samochodem Mercedes uskarżała się na ból w klatce piersiowej. Pozostałe osoby podróżujące samochodami znajdowały się poza pojazdami bez obrażeń. Policja na miejscu.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępu polegały na udzieleniu pomocy przedlekarskiej poszkodowanej kobiecie, odłączeniu zasilania w pojazdach, zabezpieczeniu wycieku paliwa, zebraniu rozlanego oleju napędowego przy pomocy trocin oraz sorbentu. Dalsze działania polegały na pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym. Poszkodowaną kobietę przekazano załodze karetki pogotowia. W trakcie działań ZRM druga pasażerka Mercedesa zgłosiła dolegliwości. Obie kobiety z samochodu osobowego zostały zabrane na obserwację do szpitala w Strzelnie.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe, Technik Policji, Pomoc Drogowa, Pracownicy Zarządu Dróg Krajowych.

Działania zastępów trwały ponad 4h.

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

Pożar sadzy w kominie budynku mieszkalnego w Dąbrowie

18 listopada 2017r. (sobota) ok. godz. 21:35 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze sadzy w kominie budynku mieszkalnego w Dąbrowie.

Do działań dyżurny skierował zastęp SH-19 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie, a także zastęp GCBA 5/35 z OSP Dąbrowa.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano palące się sadze w przewodzie kominowym w budynku mieszkalnym wielorodzinnym.

Miejsce akcji zabezpieczono. Wygaszono ogień w piecu CO. Sadze w przewodzie kominowym ugaszono przy użyciu piasku oraz sita kominowego. W tym celu wykorzystano podnośnik hydrauliczny. Przybyły na miejsce kominiarz przystąpił do przeglądu przewodu kominowego wraz z piecem CO.

Działania zastępów trwały ponad 1,5h

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

Szkolenie dla strażaków ochotników włączonych do KSRG

W sobotę 18 listopada 2017r., Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie gościła strażaków ochotników z terenu powiatu mogileńskiego włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego na szkoleniu z działań poszukiwawczo – ratowniczych na poziomie podstawowym oraz na warsztatach z ratownictwa technicznego (które odbyły się na terenie jednej z firm w Padniewku).

Zajęcia przeprowadzili funkcjonariusze KP PSP w Mogilnie.

Szkolenie z działań poszukiwawczo – ratowniczych miało na celu wskazanie sposobów dotarcia do osób uwięzionych w przypadku katastrof budowlanych, rodzaje podpór, sposoby przebić przez ściany, stropy budynków. Na warsztatach praktycznych przypomniano techniki ratownictwa. Omówione zostały m.in metody uwalniania osób poszkodowanych z pojazdu i stabilizacje aut biorących udział w zdarzeniach. Strażacy przy pomocy narzędzi hydraulicznych doskonalili swoje umiejętości techniczne na wrakach samochodów. Na jednym ze stanowisk przypomniano udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy.

W szkoleniu brało udział 22 strażaków ochotników.

Zdjęcia: JRG Mogilno

Zderzenie 3 samochodów osobowych i ciągnika rolniczego w Czerniaku (gm. Mogilno)

18 listopada 2017r. (sobota) ok. godz. 18:25 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o zderzeniu 3 samochodów osobowych i ciągnika rolniczego wraz z przyczepą na DK 15 w miejscowości Czerniak (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie a także zastęp GBA 2,5/12 z OSP Kwieciszewo.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano trzy samochody osobowe i ciągnik rolniczy wraz z przyczepą po zderzeniu (pojazdy znajdowały się na poboczu drogi). Jedna z osób podróżujących (pasażerka) z samochodu Chevrolet uskarżała się na ból w klatce piersiowej. Osoby podróżujące pozostałymi autami znajdowały się poza pojazdami, bez obrażeń.  Policja na miejscu zdarzenia. Ruch na DK15 odbywał się wahadłowo.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na odłączeniu zasilania w pojazdach, sprawdzeniu wycieków płynów eksploatacyjnych, udzieleniu pomocy przedmedycznej poszkodowanej kobiecie i przekazaniu jej przybyłej na miejsce załodze karetki pogotowia. W trakcie czynności prowadzonych przez Policję kierowano ruchem na drodze krajowej DK 15.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe

Działania zastępów trwały ponad 3,5h

Zdjęcia: JRG Mogilno

Uroczyste wciągnięcie flagi Państwowej na maszt

W dniu dzisiejszym, tj. 11.11.2017r. po zmianie służby na placu przed siedzibą Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mogilne, w związku z obchodami 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyło się uroczyste wciągnięcie flagi Państwowej na maszt.

W skład pocztu flagowego weszli:

kpt. Karol Jagodziński,

ogn. Waldemar Łukomski,

st. sekc. Łukasz Popielski

 

11 listopada jest patriotycznym świętem wszystkich Polaków – upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości  w 1918r., po 123 latach zaborów (1795-1918).

Zdjęcia: JRG Mogilno

Zderzenie 3 aut w Jeziorkach (gm. Strzelno)

10 listopada 2017r. (piątek) ok. godz. 14:15 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o zderzeniu 3 aut (2 osobowych i 1 ciężarowego) w miejscowości Jeziorki (gm. Strzelno).
Do działań dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie a także zastępy GBA 2,5/25 i GCBA 5/35 z OSP Strzelno.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano dwa samochody osobowe po zderzeniu blokujące drogę w obu kierunkach, oraz samochód ciężarowy z przyczepą (bez ładunku) blokujący jeden pas ruchu. Samochodem Opel Corsa podróżowały trzy osoby z których kierowca znajdował się w Karetce Pogotowia pod opieką ratowników medycznych. Pozostałe osoby z samochodu Opel Corsa, jak również kierowca Opel Astra, oraz kierowca Scania znajdowały się poza pojazdami -bez obrażeń. Przybyły na miejsce zdarzenia ZRM zabrał poszkodowanego kierowcę do szpitala w Inowrocławiu.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępu polegały na odłączeniu akumulatorów w pojazdach, zamknięciu zaworu instalacji LPG. Dalsze działania polegały na kierowaniu ruchem drogowym, usunięciu pojazdów na pobocze, oraz zebraniu pozostałości powypadkowych z jezdni. Na czas prowadzonych działań droga DK 15 była zablokowana, Policja organizowała objazdy.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe, Przedstawiciel GDDKiA.

Działania zastępów trwały ponad 2,5h

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

Z okazji Święta Niepodległości rusza Kampania Społeczna MSWiA promująca szacunek dla FLAGI RP i HYMNU RP

Przypadające 11 listopada Święto Niepodległości to dobry moment, by przypomnieć wszystkim o zasadach prezentowania barw narodowych i poprawnego wykonywania Hymnu RP – powiedział Mariusz Błaszczak Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.
MSWiA opracowało miniprzewodnik zawierający najważniejsze zasady dotyczące eksponowania polskiej flagi i bezbłędnego wykonywania Mazurka Dąbrowskiego.

Publikacja wskazuje różnice między flagą a barwami narodowymi. Przypomina, że na fladze RP nie wolno umieszczać napisów i rysunków. Jest to dopuszczalne na barwach narodowych i o tym powinien wiedzieć każdy polski kibic. W miniprzewodniku są także opisane błędy popełniane najczęściej podczas śpiewania Hymnu RP. Dowiadujemy się m. in. dlaczego powinniśmy śpiewać „Jeszcze Polska nie zginęła kiedy my żyjemy”, a nie „póki my żyjemy”, „jak ojciec mówi do Basi” i co zrobimy… przez morze”. Jest pełen tekst Mazurka Dąbrowskiego i nuty.

Biało-czerwone barwy i Mazurek Dąbrowskiego pomogły przetrwać czasy rozbiorów. Oznaczają dla nas dumę i wolność. Jesteśmy do nich mocno przywiązani. Flaga i hymn są z nami we wszystkich ważnych chwilach. Szanujmy je – dodał minister Mariusz Błaszczak.
Miniprzewodnik jest streszczeniem dwóch poradników wydanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pt. „Biało-Czerwona” i „Hymn Polski”. Miniprzewodnik i poradniki w pełnej wersji są dostępne dla każdego do czytania i samodzielnego wydrukowania na stronie internetowej http://www.mswia.gov.pl
Cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród organizatorów imprez, samorządowców, chórzystów, uczniów i nauczycieli.
Ze strony MSWiA pobrano je już blisko 100 tysięcy razy.

Link do poradnika „Biało-Czerwona” –
http://www.mswia.gov.pl/download/1/30122/wyd2dodruku.pdf

Link do poradnika „Hymn Polski” –
https://www.mswia.gov.pl/download/1/31097/broszuraHymnnowy.pdf

Link do spotu pt. „Biało-Czerwona, czyli jak czcić barwy narodowe” –
https://youtu.be/LfDv3yi5IrM

Ikonka z linkiem do miniprzewodnika do czytania – poniżej.

<https://mswia.gov.pl/ftp/MINIPRZEWODNIK__MSWiA_DO_CZYTANIA.pdf>

Źródło: MSWiA

Kolizja 2 samochodów osobowych w Szczepanowie (gm. Dąbrowa)

5 listopada 2017r (niedziela) ok. godz. 13:30 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o kolizji 2 samochodów osobowych w Szczepanowie (gm. Dąbrowa).

Do działań dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie a także zastęp GCBA 5/32 z OSP Dąbrowa.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano dwa samochody osobowe (Peugeot i Volkswagen) po zderzeniu, na jednym pasie ruchu. Pojazdami podróżowały cztery osoby, z czego jedna znajdowała się wewnątrz VW, uskarżając się na ból w klatce piersiowej.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na udzieleniu wsparcia psychicznego osobie poszkodowanej, odłączeniu w pojazdach akumulatorów, usunięciu pozostałości powypadkowych z jezdni oraz kierowaniu ruchem drogowym. Osoby poszkodowane zostały zabrane do szpitala przez karetki pogotowia.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe.

Działania zastępów trwały ok. 2h

Zdjęcia: JRG Mogilno

Poszukiwania osoby zaginionej w Nowej Wsi (gm. Jeziora Wielkie)

3 października 2017r. (piątek) ok. godz. 19:35 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał informację od Policji o zaginionej osobie w okolicach miejscowości Nowa Wieś (gm. Jeziora Wielkie). Działania poszukiwawcze zostały przerwane ok. godz. 02:00 dnia 04.11.2017r. i zostały wznowione rano 04.11.2017r.

W piątek do pomocy Policji dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16 i SLOp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie, a także zastępy OSP z terenu powiatu mogileńskiego i inowrocławskiego (w sumie 11 zastępów/64 strażaków). w sobotę zadysponowano zastęp GBA 2,5/16 i SLOp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie, zastęp z JRG Toruń z quadem, a także zastępy OSP z terenu powiatu mogileńskiego (11 zastępów/52 strażaków).

03.11.2017:
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano patrol Policji, który poinformował ratowników o zaginięciu osoby ( mężczyzna lat 82 ). Mężczyzna prawdopodobnie wyszedł ok. godz. 14:00.
Miejsce akcji zabezpieczono. Zastępy PSP i OSP wspólnie z Policją oraz innymi służbami współpracującymi wyznaczyły teren poszukiwań. Wyznaczone sektory leśne oraz teren przylegający do siedliska zaginionego, drogi utwardzone, drogi leśne, którymi uczęszczał poszukiwany mężczyzna przeszukano. Teren poszukiwań oświetlono oraz użyto kamery termowizyjnej. Dodatkowo Policja zadysponowała przewodnika z psem tropiącym. Policja przerwała poszukiwania przed godz. 2:00 i przełożyła je na godz. poranne. Osoby zaginionej nie odnaleziono. W poszukiwaniach brali udział również mieszkańcy wsi.
Zagrożenia i utrudnienia, w tym w dostępie lub dojeździe do miejsca zdarzenia: Rozległy obszar leśny poszukiwań i pora nocna.

04.11.2017:
Po przybyciu w rejon koncentracji (Komisariat Policji w Strzelnie) sił i środków z JOP oraz WOPR Kruszwica po odprawie z Policją przemieszczono wszystkie SIS w rejon poszukiwań – okolice Nowej Wsi.
Miejsce akcji zabezpieczono. Zastępy PSP i OSP wspólnie z Policją oraz innymi służbami współpracującymi wyznaczyły teren poszukiwań. Wyznaczone sektory leśne oraz teren przylegający do siedliska zaginionego, drogi utwardzone, drogi leśne, którymi uczęszczał poszukiwany mężczyzna. Podczas przeszukiwań jednego z sektorów zastęp JRG Mogilno odnalazł poszukiwaną osobę. Osoba znajdowała się w dobrym stanie psychofizycznym. Mężczyznę przekazano zadysponowanemu ZRM, który zabrał mężczyznę do szpitala w Strzelnie. W poszukiwaniach brali udział również mieszkańcy wsi.
Zagrożenia i utrudnienia, w tym w dostępie lub dojeździe do miejsca zdarzenia: rozległy obszar leśny poszukiwań.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe, WOPR Kruszwica, specjalistyczny ambulans PCK z grupą ratowniczą z Bydgoszczy.

Działania zastępów trwały łącznie ok. 8 godz. Obszar objęty działaniami to łącznie ok. 60ha lasu.

Zdjęcia: JRG Mogilno, p. Paweł Krzyżan (cmg24.pl)

Archiwum