Monthly Archives: Kwiecień 2018

Pożar stogu w Padniewie (gm. Mogilno)

28 kwietnia 2018r (sobota) ok. godz. 15:55 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze stogu w Padniewie (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastęp GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie a także zastępy GBA 2,5/16 z OSP Padniewo, GCBA 5/32 z OSP Dąbrowa i GCBA 5/32 z OSP Gębice.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palący się stóg słomy.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na podaniu jednego prądu wody w obronie na budynek gospodarczy, który znajdował się w pobliżu stogu oraz jednego prądu wody w natarciu na palący się stóg. Pozostałości stogu zostały rozciągnięte przez ciągnik rolniczy z ładowaczem czołowym, a następnie ponownie zlane wodą.

Działania zastępów trwały ok. 2h 20min

Zdjęcie: JRG Mogilno

Wypadek motocyklisty w Żabienku (gm. Mogilno)

28 kwietnia 2018r (sobota) ok. godz. 14:50 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o wypadku motocyklisty na drodze krajowej (DK15) w miejscowości Żabienko (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16, GCBA 4,5/24, SLOp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie a także GBA 1,5/30 z OSP Wylatowo.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano motocykl po zderzeniu z samochodem dostawczym. Kierowca motocykla z obrażeniami kończyn dolnych. Samochodem Fiat podróżowały trzy osoby (nie doznały żadnych obrażeń).  DK15 zablokowana.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na udzieleniu pomocy medycznej kierowcy motocykla oraz odłączeniu instalacji elektrycznych w pojazdach, sprawdzeniu szczelności układów paliwowych. Pogotowie Ratunkowe zdecydowało o zadysponowaniu Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe, Zarządca Drogi.

Działania zastępów trwały ok. 1h 20min

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Agnieszki Sobiesiak (cmg24.pl)

Dachowanie samochodu osobowego w Młynach (gm. Strzelno)

28 kwietnia 2018r (sobota) ok. godz. 14:15 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o dachowaniu samochodu osobowego w miejscowości Młyny (gm. Strzelno).

Do działań dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie a także zastęp GCBA 5/35 z OSP Strzelno.

Po przybyciu zastępu OSP na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy Renault w polu przy DK25 po wcześniejszym dachowaniu. Poszkodowana znajdowała się poza pojazdem pod opieką ZRM.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na odłączeniu instalacji elektrycznej w pojeździe i sprawdzenia czy nie ma wycieków płynów eksploatacyjnych.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe.

Działania zastępów trwały ok. 40min

Zdjęcia: OSP Strzelno

Kolizja 3 samochodów osobowych na skrzyżowaniu ul. Niezłomnych z Drogą Solidarności

23 kwietnia 2018r (poniedziałek) ok. godz. 16:55 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o kolizji 3 samochodów osobowych na skrzyżowaniu ul. Niezłomnych z Drogą Solidarności (Obwodnica Mogilna).

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16 i GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano trzy samochody po wcześniejszym zderzeniu. Samochodem Audi podróżowały cztery osoby, samochodem Citroen podróżowała jedna osoba, samochodem Hyundai również jedna osoba.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały w pierwszej kolejności na udzieleniu pomocy osobom znajdującym się w samochodzie Audi. Po przybyciu pierwszego zespołu pogotowia ratunkowego, kierowanie działaniami medycznymi przejął lekarz. Poszkodowani zostali ewakuowani z samochodu na noszach typu deska. Strażacy po przekazaniu poszkodowanych zespołowi pogotowia ratunkowego odłączyli instalację elektryczną w pojazdach, sprawdzili szczelność układów pojazdów. Podczas wykonywania obowiązków przez policję strażacy kierowali ruchem na skrzyżowaniu.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe.

Działania zastępów trwały ok. 1h 40min.

Zdjęcia: JRG Mogilno oraz dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl).

Przewrócony samochód ciężarowy na DK15 w Goryszewie (gm. Mogilno)

11 kwietnia 2018r (środa) ok. godz. 09:25 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o przewróconym samochodzie ciężarowym na drodze krajowej (DK15) w miejscowości Goryszewo (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16, GCBA 4,5/24 i SLOp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie a także zastępy OSP: SLRt z OSP Gębice i GBA 1,5/30 z OSP Wylatowo.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano ciągnik siodłowy wraz z przyczepą leżący na prawym boku, na jednym pasie DK15. Wewnątrz kabiny znajdował się kierujący pojazdem, który nie mógł opuścić samodzielnie kabiny – mężczyzna bez obrażeń. Samochód przewoził 21 ton skrobi ziemniaczanej.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na dotarciu do poszkodowanego, który znajdował się wewnątrz kabiny. Kierowcę ewakuowano przy użyciu drabiny przystawnej na zewnątrz, a następnie prowadzono wsparcie psychiczne do czasu dojazdu Zespołu Pogotowia Ratunkowego. Kierujący pojazdem po przebadaniu przez lekarza pozostał na miejscu zdarzenia. W tym samym czasie zakręcono zawory przy zbiornikach paliwowych aby ograniczyć wyciek oleju napędowego, odłączono akumulatory w samochodzie. W trakcie rozpoznania zauważono wyciek oleju ze zbiornika agregatu, który służył do ogrzewania kabiny. Rozlane płyny eksploatacyjne usunięto z drogi przy użyciu sorbentu oraz trocin.

Na miejscu pozostał patrol Policji, który zabezpieczał pojazd. Na czas prowadzenia działań ruch na drodze krajowej odbywał się wahadłowo.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe, Przedstawiciel GDDKiA, Pomoc Drogowa.

Działania zastępów trwały ok. 3h 40min.

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl) oraz OSP Wylatowo.

Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” – etap powiatowy

W czwartek, 5 kwietnia w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie odbył się etap powiatowy Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

Do konkursu zgłoszono 26 laureatów eliminacji gminnych z czterech gmin powiatu mogileńskiego – Mogilna, Strzelna, Dąbrowy i Jezior Wielkich. Uczestnicy musieli wykazać się bardzo dobrą znajomością przepisów przeciwpożarowych, ochrony przeciwpożarowej, a także historii i tradycji straży pożarnej.

Uczniów oceniała komisja w składzie: st. kpt. Patryk Kaczmarek, st. kpt. Łukasz Rogalski, mł. bryg. Radosław Gałczyński.

Po ocenie zadań w formie pisemnej, składających się z 30 pytań oraz części ustnej ostateczna klasyfikacja przedstawia się następująco:

I grupa wiekowa – szkoły podstawowe
1. Michał Piskorz – Szkoła Podstawowa we Wronowach (I miejsce po zdobyciu 4,5 pkt. w części ustnej)
2. Alicja Konieczka – Szkoła Podstawowa nr 3 w Mogilnie (II miejsce po zdobyciu 3,5 pkt. w części ustnej)
3. Wiktor Nowak – Szkoła Podstawowa w Markowicach (III miejsce po zdobyciu 1 pkt. w części ustnej)
4. Paweł Korzycki – Szkoła Podstawowa w Wójcinie (uczestniczył w części ustnej zdobywając 0,5 pkt.)

II grupa wiekowa – gimnazja
1. Olga Sośnicka – Gimnazjum w Dąbrowie (I miejsce po zdobyciu 1,5 pkt. w części ustnej)
2. Roksana Owsińska – Gimnazjum w Bielicach (II miejsce po zdobyciu 1 pkt. w części ustnej)
3. Karolina Osińska – Gimnazjum w Dąbrowie (III miejsce po zdobyciu 0 pkt. w części ustnej)

III grupa wiekowa – szkoły ponadgimnazjalne
1. Kamil Brejecki – I LO im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu (I miejsce po zdobyciu 4,5 pkt w części ustnej)
2. Artur Kapłoniak – Zespół Szkół w Bielicach (II miejsce po zdobyciu 3,5 pkt. w części ustnej)
3. Justyna Graniczna – ZPS nr 1 w Inowrocławiu (II miejsce po zdobyciu 0,5 pkt. w części ustnej)

Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowały się osoby, które zdobyły pierwsze miejsce w poszczególnej grupie wiekowej.

Ponadto w eliminacjach powiatowych uczestniczyli: Hanna Zacharenko – Szkoła Podstawowa w Padniewie, Aleksandra Piskorz – Szkoła Podstawowa we Wronowach, Martyna Lewandowska – Szkoła Podstawowa w Jeziorach Wielkich, Bartosz Dados – Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Parlinie, Joanna Kobielska – Szkoła Podstawowa w Jeziorach Wielkich, Gracjan Gawroński – Szkoła Podstawowa nr 3 w Mogilnie, Filip Boiński – Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Parlinie, Natalia Bednarek – Szkoła Podstawowa w Szczepanowie, Agata Pawlak – Gimnazjum w Bielicach, Julia Nowak – Gimnazjum w Dąbrowie, Maciej Wańkowski – Gimnazjum w Bielicach, Tomasz Podlas – Szkoła Podstawowa w Strzelnie, Mateusz Stranc – Szkoła Podstawowa w Strzelnie, Marcin Janus – Zespół Szkół w Mogilnie, Szymon Ścisłowski – Zespół Szkół w Bielicach.

Nagrody ufundowała Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, gdyż Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej podjął decyzję o przydzieleniu środków finansowych z przeznaczeniem na pokrycie kosztów udziału Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie w przedsięwzięciu mającym na celu propagowanie bezpieczeństwa pożarowego polegającego na współorganizacji powiatowych eliminacji do turnieju wiedzy pożarniczej. Powyższe środki finansowe pochodzą z wpływów uzyskanych z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia od ognia, przekazywanych przez zakłady ubezpieczeń.

Zdjęcia i tekst: p. Karol Nawrot (Starostwo Powiatowe w Mogilnie)

Pożar lasu w Procyniu (gm. Mogilno)

7 kwietnia 2018r (sobota) ok. godz. 14:25 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze lasu w Procyniu (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16 i GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie a także zastępy OSP: GCBA 5/32 i GCBA 5/24 z OSP Gębice, GBA 2,5/12 z OSP Kwieciszewo,  GBA 2,5/21 i GBA 4/16 z OSP Ostrowo oraz GBA 1,5/30 z OSP Wylatowo.

Po dojeździe na miejsce zastano palącą się ściółkę leśną wraz z młodnikiem na powierzchni ok. 0,25 hektara.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na podaniu trzech prądów wody w natarciu na palący się młodnik wraz z pokrywą gleby. Jednocześnie prowadzono gaszenie lasu tłumicami i łopatami. Został wykonany pas (przy pomocy ciągnika rolniczego z pługiem ) oddzielający spaloną część poszycia od pozostałej części lasu.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Leśniczy Nadleśnictwa Miradz, Policja.

Działania zastępów trwały ok. 2h.

Zdjęcia: JRG Mogilno

Dachowanie samochodu osobowego w Kopcach (gm. Mogilno)

4 kwietnia 2018r (środa) ok. godz. 16:20 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o dachowaniu samochodu osobowego w miejscowości Kopce (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16 i SLOp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie oraz zastęp GCBA 5/35 z OSP Strzelno.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy na polu, leżący na dachu w odległości około 40m od jezdni. Samochodem podróżował sam kierowca – mężczyzna, który wyszedł z samochodu o własnych siłach. Zespół pogotowia ratunkowego po dojeździe na miejsce zdarzenia przebadał uczestnika zdarzenia – mężczyzna bez obrażeń.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na postawieniu samochodu na kołach i odłączeniu akumulatora.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe.

Działania zastępów trwały ok. 45min.

Zdjęcia: JRG Mogilno

Archiwum