Monthly Archives: Marzec 2016

Pożar kotłowni w miejscowości Wieniec (gm. Mogilno)

30 marca 2016r około godz. 12:25 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze kotłowni przy tartaku w miejscowości Wieniec (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny PSK skierował zastępy GBA 2,5/16, GCBA 4,5/24 i SLOp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie oraz zastępy GBA 2,5/16 z OSP Padniewo i GBA 2,5/16 z OSP Niestronno.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano zadymione pomieszczenie kotłowni. Nie stwierdzono osób poszkodowanych. Pracownicy tartaku podjęli nieskuteczną próbę gaszenia pożaru.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na odłączeniu napięcia elektrycznego w budynku, w którym występowało zagrożenie. Ratownicy przy użyciu łomu i pilarki do drewna wykonali dostęp do źródła pożaru, które znajdowało się w zamkniętej przestrzeni stropowej nad kotłownią. Następnie podano w to miejsce jeden prąd gaśniczy wody na palące się tam materiały izolacyjne. W dalszej części działań ratowniczych dokonano rozbiórki części poszycia dachowego, materiałów izolacyjnych na poddaszu oraz części podbitki sufitowej. Ratownicy pracowali w sprzęcie ochrony układu oddechowego.

Na miejsce akcji przybyła Straż Miejska.

Akcja trwała ponad godzinę.

01

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

Wypadek samochodu osobowego w Jeziorkach (gm. Strzelno)

28 marca 2016r około godz. 12:50 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego w miejscowości Jeziorki (gm. Strzelno).

Do działań skierowano zastępy GBA 2,5/16 i GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie oraz zastępy GBAM 1,1/8 z OSP Kwieciszewo.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy znajdujący się w przydrożnym rowie. Zespół pogotowia ratunkowego był już na miejscu zdarzenia i udzielał pomocy poszkodowanym. Po przeprowadzeniu rozpoznania ustalono, że pojazdem podróżowały dwie osoby – kierowca, który nie doznał obrażeń na skutek wypadku, oraz pasażerka która z urazami znajdowała się w karetce pogotowia pod opieką lekarza.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępu polegały na odłączeniu instalacji elektrycznej w pojeździe, sprawdzeniu czy nie doszło do wycieków płynów eksploatacyjnych, pomocy Policji w kierowaniu ruchem na drodze krajowej DK 15 oraz uprzątnięciu pozostałości powypadkowych.

Akcja trwała ok. 2 godzin

FullSizeRender2

FullSizeRender4

FullSizeRender3

04

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl), JRG Mogilno

Wypadek samochodu osobowego w Miradzu (gm. Strzelno)

26 marca 2016r około godz. 19:45 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego w miejscowości Miradz (gm. Strzelno).

Do działań skierowano zastępy GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie oraz zastępy GBA 2,5/16 z OSP Wójcin i GCBA 5/35 z OSP Strzelno.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy Audi, który wypadł z drogi i uderzył w drzewo. W wyniku uderzenia drzewo zostało złamane i przewróciło sie na drogę powiatową całkowicie ją blokując. Pojazd znajdował się poza drogą a kierowcą zajmował się zespół PRM. Po zabezpieczeniu ran poszkodowany został zabrany do szpitala w Inowrocławiu.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na przeszukaniu okolicznego terenu celem wykluczeniu uczestnictwa innych osób w zdarzeniu, odłączeniu instalacji gazowej i akumulatora oraz sprawdzeniu szczelności układu paliwowego. W dalszej części działań teren akcji oświetlono w celu umożliwienia dokonania oględzin zdarzenia przez technika policyjnego. Po wykonaniu czynności przez policję z drogi usunięto drzewo.

Policja oraz Pogotowie Ratunkowe na miejscu przed przybyciem pierwszego zastępu Straży Pożarnej.

akcja trwała około 4 godzin

IMG_1019

IMG_1018

IMG_1017

zdjęcia: JRG Mogilno

Pożar poszycia leśnego w miejscowości Baba (gm. Mogilno)

25 marca 2016r około godz. 17:35 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze poszycia leśnego w miejscowości Baba (gm. Mogilno)

Do działań dyżurny PSK skierował zastępy GBA 2,5/16 oraz GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie.

Po przybyciu na miejsce zastano palącą się ściółkę leśną na powierzchni około 0,1ha. Działania zastępów polegały na podaniu jednego prądu wody i dogaszeniu pozostałości tłumicami.

Akcja trwała ok. 1h.

IMG_1012

IMG_1010

IMG_1008

Zdjęcia: JRG Mogilno

Wypadek samochodu osobowego na ul. 900-lecia w Mogilnie

24 marca 2016r około godz. 20:50 strażacy będący tego dnia na służbie usłyszeli duży huk. Z okna Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie zobaczyli, że w bliskiej okolicy Komendy doszło do wypadku.

Do działań dyżurny PSK skierował zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy na chodniku, po wcześniejszym uderzeniu w drzewo (DW254). Obie osoby podróżujące znajdowały się poza pojazdem.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępu polegały na wsparciu psychicznym poszkodowanych oraz badaniu urazowym. Po przybyciu Zespołu Pogotowia Ratunkowego poszkodowanych przekazano pod opiekę lekarza. Decyzją lekarza uczestnicy zdarzenia zostali przewiezieni do szpitala w celu dokładnych badań. W początkowej fazie działań odłączono zasilanie elektryczne w pojeździe. Po wykonaniu czynności przez techników policyjnych usunięto pozostałości powypadkowe.

Na miejsce przybyli: Policja, Pogotowie Ratunkowe

Akcja trwała ok. godzinę czasu

08

07

06

04

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

Katastrofa budowlana w Trlągu (gm. Janikowo)

23marca 2016r około godz. 15:35 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie od dyżurnego PSK KP PSP w Inowrocławiu o wybuchu w domu jednorodzinnym w miejscowości Trląg (gm. Janikowo, pow. Inowrocław).

Na miejsce działań skierowano 15 zastępów państwowej i ochotniczej straży pożarnej. Z terenu powiatu mogileńskiego skierowano zastępy GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie oraz zastępy GCBA 5/35 z OSP Strzelno i GCBA 5/32 z OSP Gębice.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano całkowicie zniszczony budynek jednorodzinny. Z informacji jakie uzyskano wynikało, że w budynku znajdowała się 1 osoba. Działania zastępów polegały na odgruzowywaniu miejsca zdarzenia w celu odnalezienia uwięzionej osoby. Po kilku minutach zlokalizowano poszkodowaną a następnie przekazano ją zespołowi pogotowia ratunkowego.

Działania były utrudnione ze względu na ogromną skalę zniszczeń budynku. Po odnalezieniu kobiety decyzją dowódcy akcji przystąpiono do dalszego przeszukiwania gruzowiska celem wykluczenia obecności innych osób. Ostatecznie nie stwierdzono obecności żadnych dodatkowych osób.

Na początku działań zadysponowano do działań specjalną grupę poszukiwawczo – ratowniczą z Poznania, jednak po odnalezieniu poszukiwanej osoby WSKR Toruń odwołał tę grupę.

W działaniach brało udział około 60 strażaków. Pomocą służył pracownik pobliskiej firmy (obsługa ładowarki teleskopowej).

Na miejsce działań przybyli: Policja, Pogotowie Ratunkowe, Pogotowie Energetyczne, Inspektor Nadzoru Budowlanego, Komendant Powiatowy KP PSP w Inowrocławiu, Oficer Operacyjny KW PSP w Toruniu, Burmistrz Janikowa.

Działania zastępów z terenu powiatu mogileńskiego trwały do godz. 19.

10

08

07 (1)

11

17 05 (1)
Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

Pożar budynku wielorodzinnego w Mogilnie

22 marca 2016r około godz. 3:00 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku wielorodzinnego w Mogilnie na ulicy Marii Konopnickiej.

Do działań skierowano zastępy GBA 2,5/16, GCBA 4,5/24, SHD-19, 3x SLOp, SLKw z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie oraz zastępy GCBA 5/24, GCBA 5/32 z OSP Gębice, GCBA 5/32 z OSP Dąbrowa, GBA 1,5/30 z OSP Wylatowo i GBA 2,5/16 z OSP Padniewo.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano dach objęty w całości ogniem od strony zachodniej oraz klatkę schodową drewnianą wewnątrz budynku. Mieszkańcy, którzy sami ewakuowali się z budynku poinformowali, że na pierwszym piętrze znajdują się lokatorzy.

Miejsce akcji zabezpieczono. W trakcie rozpoznania zauważono dwie osoby – kobietę i mężczyznę w oknie na pierwszym piętrze, pomieszczenie silnie zadymione i częściowo objęte pożarem. Jeden ze strażaków widząc tę sytuację i błyskawicznie rozwijający się pożar oraz brak możliwości szybkiego sprawienia drabiny podjął decyzję, że mają skoczyć przez okno a on sam próbował amortyzować skok łapiąc poszkodowanych w ręce. Poszkodowana kobieta, która skoczyła z okna doznała poparzeń pierwszego stopnia ręki prawej. W trakcie asekuracji skoku kobiety zabezpieczający ją strażak został lekko ranny. Mężczyzna wyskoczył z okna nie doznając obrażeń. Poszkodowany strażak został doraźnie opatrzony przez zespół pogotowia ratunkowego a po opanowaniu sytuacji przetransportowany do szpitala gdzie udzielono mu fachowej pomocy medycznej.

Rota sprawiając drabinę do jednego z okien zauważyła kobietę wołającą o pomoc. Mieszkanie znajdowało się w szczycie budynku na pierwszym piętrze. W mieszkaniu występowało silne zadymienie oraz wysoka temperatura. Po sprawieniu drabiny przystąpiono do ewakuacji kobiety oraz mieszkających tam dzieci. Po drabinie sprowadzono 3 dzieci oraz ich matkę. Ewakuacje przeprowadzono w ostatniej chwili gdyż dłuższe przebywanie w pomieszczeniu doprowadziłoby do zgonu lokatorów.
W tym momencie dokonano ponownie przeliczenia wszystkich lokatorów z mieszkań – stan zgodny ze stanem zamieszkania. Wprowadzono dwie roty do środka i podano prądy wody w natarciu, kolejny prąd wody podawano z drabiny SHD-19. W trakcie tych działań odłączono zasilanie energetyczne. Ewakuowano łącznie pięć butli z gazem z czego jedną schładzano przy użyciu prądu wody.

W kolejnej części działań ewakuowano mienie z mieszkań (telewizory, telefony, sprzęt AGD, meble pokojowe oraz rzeczy osobiste). Przystąpiono do usunięcia pokrycia dachowego. Na miejsce zdarzenia przybył Starosta Mogileński, V-ce Starosta Mogileński oraz Burmistrz Mogilna. Władze samorządowe zapewniły osobom poszkodowanym mieszkania zastępcze.

Na miejsce zdarzenia przybyli: Policja, Pogotowie Ratunkowe, Oficer Prasowy KP PSP w Mogilnie pełniący jednocześnie dyżur oficera operacyjnego, Pogotowie Energetyczne, Zarządzanie Kryzysowe, Starosta Mogileński, V-ce Starosta Mogileński, Inspektor Nadzoru Budowlanego, Straż Miejska, Burmistrz Miasta Mogilna, Pomoc Społeczna, Prokuratura.

Działania zastępów trwały nieprzerwanie blisko 8 godzin.

03 (2)

06 (1)

07 (1)

08

22

25

31

32

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

Wypadek 2 samochodów osobowych w miejscowości Kopce (gm. Mogilno)

14 marca 2016r około godz. 7:40 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o wypadku 2 samochodów osobowych na drodze krajowej nr 15 w miejscowości Kopce (gm. Mogilno).

Do działań skierowano zastępy GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie oraz zastępy GBAM 1,1/8 z OSP Kwieciszewo i SLRt z OSP Gębice.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochody Opel oraz Citroen, które uległy zderzeniu. Pojazdy znajdowały się na DK15 i blokowały jeden pas ruchu. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały dwie osoby – kierowcy pojazdów. Kierująca Citroenem znajdowała się w pojeździe i uskarżała się na ból w klatce piersiowej, a kierująca Oplem znajdowała się poza strefą zagrożenia – ogólne potłuczenia.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na założeniu kołnierza ortopedycznego i wsparciu psychicznym kierującej Citroenem. Drugiej poszkodowanej udzielono wsparcia psychicznego. W międzyczasie odłączono akumulatory w obu pojazdach oraz sprawdzono szczelność układów paliwowych . Po przyjeździe na miejsce zespołu PRM poszkodowane kobiety przekazano ratownikom medycznym. Po przebadaniu kierująca Citroenem zabrano do szpitala w Inowrocławiu, drugą kobietę po opatrzeniu i zabezpieczeniu ran pozostawiono na miejscu zdarzenia. W dalszej części działań usunięto z drogi pozostałości powypadkowe.

Na miejsce przybyli: Policja, Pogotowie Ratunkowe, Przedstawiciel GDDKiA

Akcja trwała około 2 godzin.

IMG_0884

IMG_0886

IMG_0887

Zdjęcia: JRG Mogilno

Pożar mieszkania budynku wielorodzinnego w Dąbrówce.

11 marca 2016r około godz. 17.55 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze wielorodzinnego budynku mieszkalnego w miejscowości Dąbrówka (gm. Mogilno).

Do działań skierowano zastępy GBA 2,5/16, GCBA 4,5/24, SHD-19 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie a także zastępy GCBA 5/32 z OSP Gębice i GCBA 5/32 z OSP Dąbrowa.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano pożar w mieszkaniu budynku wielorodzinnego (mieszkanie na 1 piętrze). W wyniku przeprowadzonego rozpoznania ustalono, że w wewnątrz znajduje się jedna osoba a drzwi do mieszkania są zamknięte.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na wejściu do mieszkania (całkowicie zadymione), wyłączeniu prądu i przeszukaniu go. W jednym z pomieszczeń znaleziono przytomnego mężczyznę, którego ewakuowano poza strefę zagrożenia. Zastosowano wobec niego tlenoterapię oraz udzielono mu wsparcia psychicznego. Do mieszkania wprowadzono jeden prąd wody w natarciu na palące się wyposażenie kuchni. Jednocześnie z w/w działaniami przeprowadzono ewakuację 14 osób – mieszkańców tej samej klatki schodowej. Dalsze działania polegały na oświetleniu terenu akcji, dogaszeniu zarzewi ognia oraz ewakuacji spalonego mienia.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zespołu PRM poszkodowanego mężczyznę przekazano lekarzowi. Po przebadaniu mężczyzna pozostał na miejscu zdarzenia.

Po całkowitym ugaszeniu pożaru cały budynek sprawdzono pod kątem występowania tlenku węgla – w trzech mieszkaniach wykrywacz wielogazowy wykrył obecność tlenku węgla. Mieszkania te przewietrzono i ponownie sprawdzono wykrywaczem – wynik negatywny.

W wyniku pożaru spaleniu uległo wyposażenie kuchni.

Na miejsce przybyli: Policja, Pogotowie Ratunkowe

Akcja trwała 1,5 godziny.

04

03

08

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

Archiwum