Monthly Archives: Sierpień 2016

Nowy zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Mogilnie

Z dniem 29 sierpnia 2016r. Kujawsko – Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Janusz Halak powierzył obowiązki zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Mogilnie mł. kpt. Mariuszowi Dybiczowi. Nowy zastępca Komendanta dotychczas był Dowódcą Zmiany II w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie.

Wręczenie aktu powołania, odbyło się w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Toruniu w obecności Zastępcy Kujawsko – Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. kpt. Jacka Kaczmarka oraz Komendanta Powiatowego PSP w Mogilnie mł. bryg. Radosława Gałczyńskiego.

Gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszej karierze zawodowej.

IMG_1980

IMG_1981

IMG_1979

Informacja i zdjęcia: KW PSP w Toruniu

Bezpośredni link:

http://www.kujawy.psp.gov.pl/news.php?readmore=856

Wypadek samochodu osobowego w Kwieciszewie (gm. Mogilno)

27 sierpnia 2016r około godz. 10:30 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie wypadku samochodu osobowego w Kwieciszewie (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie oraz zastęp GBA 2,5/12 z OSP Kwieciszewo.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano  samochód osobowy BMW, który po uderzeniu w drzewo znajdował się na jednym pasie ruchu, wewnątrz pojazdu znajdował się zakleszczony kierowca, przytomny z licznymi złamaniami kończyny dolnej oraz górnej lewej, żeber oraz ogólnymi uszkodzeniami ciała. Pojazdem podróżowała jedna osoba.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na wykonaniu dostępu do osoby poszkodowanej przy pomocy narzędzi hydraulicznych, ewakuacji osoby z pojazdu, usunięciu pozostałości powypadkowych z jezdni oraz kierowaniu ruchem. Poszkodowany został przetransportowany karetką Pogotowia Ratunkowego do szpitala.

Na miejsce przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe.

Działania zastępów trwały blisko 3h.

06 (1)

07 (1)

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

Uroczyste ślubowanie nowo przyjętego strażaka

24 sierpnia 2016 roku w naszej jednostce odbyła się uroczystość ślubowania nowo przyjętego strażaka Jarosława Meller.

Ślubowanie przyjął Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie mł. bryg. Radosław Gałczyński a uroczystość prowadził Zastępca Dowódcy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej st. asp. Piotr Górny w obecności funkcjonariuszy i pracowników cywilnych komendy.

Ślubowanie to bardzo uroczysty moment w życiu zawodowym każdego strażaka. Jest ono postrzegane jako coś podniosłego, stanowi symbol pełnego włączenia do cieszącej się społecznym prestiżem służby, wzmacnia świadomość własnej tożsamości zawodowej.

 Ślubowanie tradycyjnie zwieńczone zostało rotą:

„Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, 
świadom podejmowanych obowiązków strażaka, 

UROCZYŚCIE ŚLUBUJĘ

być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia 
ludzkiego i wszelkiego mienia – nawet z narażeniem życia. 
Wykonując powierzone mi zadania, 

ŚLUBUJĘ

przestrzegać prawa, dyscypliny służbowej 
oraz wykonywać polecenia przełożonych.

ŚLUBUJĘ

strzec tajemnic związanych ze służbą, 
a także honoru, godności i dobrego imienia służby 
oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej.”

Na zakończenie uroczystości odbyło się także oficjalne mianowanie do służby stałej st. str. Marka Żelaznego, który w miesiącu sierpniu ukończył 3-letni okres służby przygotowawczej w naszej jednostce.

FullSizeRender (1)

FullSizeRenderZdjęcia: JRG Mogilno

Pożar stogu w Procyniu (gm. Mogilno)

23 sierpnia 2016r około godz. 18:40 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze stogu słomy prasowanej w Procyniu (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie oraz zastępy GCBA 5/24 i GCBA 5/32 z OSP Gębice (KSRG).

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano stóg słomy cały objęty ogniem stojący na polu.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na rozgarnianiu stogu przy pomocy wideł i bosaków oraz jego sukcesywnym dogaszaniu.

Na miejsce pożaru przybyła również Policja.

Działania zastępów trwały około 4h.

IMG_1963

IMG_1962

Zdjęcia: JRG Mogilno

Wypadek 2 samochodów osobowych w Sławsku Dolnym (gm. Strzelno).

19 sierpnia 2016r około godz. 16:40 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o wypadku 2 samochodów osobowych w miejscowości Sławsko Dolne (gm. Strzelno).

Do działań dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie oraz zastęp GCBA 5/35 z OSP Strzelno (KSRG).

Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano dwa samochody osobowe po wcześniejszym zderzeniu (BMW na jednym z pasów drogi DK15, Toyota poza obrysem jezdni). Pogotowie oraz policja przed przybyciem straży pożarnej. Jedna osoba poszkodowana znajdowała się w karetce pogotowia – po przebadaniu została na miejscu zdarzenia. Dwie osoby uczestniczące w wypadku znajdowały się poza pojazdami – bez obrażeń.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępu polegały na odłączeniu instalacji elektrycznej w uszkodzonych pojazdach oraz pomocy w załadunku sam. BMW na autolawetę. Ruch na DK15 na czas prowadzenia działań odbywał się wahadłowo.

Na miejsce zdarzenia przybyli: Policja, Pogotowie Ratunkowe, Pomoc Drogowa.

Akcja trwała 1,5h.

IMG_1945

IMG_1947

IMG_1949

Zdjęcia: JRG Mogilno

Pożar ścierniska i prasy w Bielsku (gm. Orchowo)

13 sierpnia 2016r około godz. 13:35 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze ścierniska i prasy do zwijania słomy w miejscowości Bielsko (gm. Orchowo).

Ponieważ do pożaru doszło na granicy Powiatu Mogileńskiego i Słupeckiego do działań zadysponowano zastępy z 2 powiatów. Dyżurny PSK w Mogilnie skierował zastęp GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie oraz zastępy GCBA 5/32 i GCBA 5/24 z OSP Gębice (KSRG) a także powiadomił dyżurnego PSK w Słupcy na którego terenie chronionym doszło do pożaru. Dyżurny PSK w Słupcy zadysponował zastęp z JRG Słupca oraz 2 zastępy z OSP Bielsko i 2 zastępy z OSP Orchowo (KSRG).

Po przybyciu na miejsce zastano pożar ścierniska na powierzchni około 1a oraz pożar prasy. Gdyby nie przytomność umysłu kierowcy ciągnika – który po zauważeniu pożaru zjechał na sąsiednie pole i odczepił prasę od ciągnika – pożar mógł się rozprzestrzenić na większy obszar. Dzięki szybkiej akcji i pomocy operatora ładowacza czołowego, który pomógł podtrzymać opadającą klapę w prasie (w wyniku przepalenia przewodów hydraulicznych), udało się wydobyć ze środka prasy palącą się słomę i dogasić pożar.

Działania zastępów trwały niespełna 1h.

IMG_1928

IMG_1929

Zdjęcie: JRG Mogilno

Wypadek w Sławsku Dolnym (gm. Strzelno)

11 sierpnia 2016r około godz. 18:40 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o wypadku motocyklisty i rowerzystki w miejscowości Sławsko Dolne (gm. Strzelno).

Do działań dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie oraz zastęp GCBA 5/35 z OSP Strzelno (KSRG).

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano motocykl leżący na poboczu, obok którego znajdowały się dwie osoby ranne (mężczyzna i kobieta podróżujący motocyklem). Około 30 metrów dalej w rowie leżał rower damski, obok którego znajdowała się ranna kobieta. Ruch na DK15 odbywał się wahadłowo.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały w pierwszej fazie na udzieleniu pomocy przedlekarskiej osobom poszkodowanym do czasu przyjazdu zespołu karetki pogotowia, następnie odłączono zasilanie w motocyklu i usunięto niewielką ilość oleju silnikowego z jezdni przy użyciu sorbentu. W czasie prowadzenia działań zastępy straży pomagały policji w kierowaniu ruchem drogowym. Wszystkie osoby biorące udział w wypadku zostały przetransportowane do szpitala w Inowrocławiu.

Na miejsce zdarzenia przybyli: Policja, Pogotowie Ratunkowe, Technik Policyjny.

Działania zastępów trwały blisko 2,5h.

01

03

04

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

Kolizja samochodu ciężarowego i osobowego w Wylatowie (gm. Mogilno)

5 sierpnia 2016r około godz. 19:50 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o kolizji samochodu ciężarowego i osobowego w miejscowości Wylatowo (gm. Mogilno)

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16 i GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie oraz zastęp GBA 1,5/30 z OSP Wylatowo.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy Mercedes, który po uderzeniu w barierę i zderzeniu z samochodem ciężarowym znajdował się na drodze krajowej blokując jeden pas ruchu. Kierowca, który doznał rozcięcia skóry głowy znajdował się poza pojazdem. Samochód ciężarowy biorący udział w zdarzeniu leżał wraz z naczepą na lewym boku znajdował się w przydrożnym rowie. Kierowca bez obrażeń znajdował się poza pojazdem. W obydwu samochodach podróżowali tylko kierowcy.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na udzieleniu pomocy medycznej kierowcy samochodu osobowego, sprawdzeniu szczelności układów paliwowych oraz odłączeniu zasilania w pojazdach. W dalszej fazie oświetlono teren akcji dla potrzeb policji. Po zabraniu pojazdów przez pomoc drogową usunięto z jezdni stwarzające zagrożenie płyny eksploatacyjne. Przez cały czas prowadzenia działań droga krajowa DK15 na tym odcinku była całkowicie zamknięta, ruch odbywał się wyznaczonym przez policję objazdem.

Na miejsce działań przybyli: Policja, Pogotowie Ratunkowe, Dźwig, Holownik

Działania zastępów trwały ponad 5,5h

w02

w03

w04

w06

w05

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

Pożar stodoły na ul. 900-lecia w Mogilnie

4 sierpnia 2016r około godz. 17:00 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze stodoły na ul. 900-lecia w Mogilnie.

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16 i GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie oraz zastępy GCBA 5/24, GCBA 5/32 z OSP Gębice (KSRG), GBA 2,5/16, GCBA 5/32 z OSP Dąbrowa (KSRG).

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palącą się nieużytkowaną, pustą, drewnianą stodołę przylegającą do niezamieszkanego budynku mieszkalnego. Pogotowie energetyczne odcięło dopływ prądu przed zastępem straży pożarnej.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na podaniu dwóch prądów gaśniczych wody w natarciu na palącą się stodołę z jednoczesnym prowadzeniem działań w obronie na przylegający budynek mieszkalny. Po ugaszeniu pożaru rozebrano luźne i zwisające drewniane elementy stodoły. Rota pracowała w sprzęcie ochrony dróg oddechowych.

Na miejsce działań przybyli: Policja, Pogotowie Energetyczne

Działania zastępów trwały niespełna 2 godziny.

07 (1)

04 (1)

02 (2)

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

Porażenie prądem w Gębicach (gm. Mogilno)

29 lipca 2016r około godz. 15:35 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o mężczyźnie porażonym prądem elektrycznym przy ulicy Tadeusza Kościuszki w Gębicach (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastępy SH-19 i SLOp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie oraz zastępy SLRt i GCBA 5/32 z OSP Gębice(KSRG).

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano osobę poszkodowaną – pracownik zakładu energetycznego porażonego prądem elektrycznym podczas wykonywania prac.

Miejsce akcji zabezpieczono. Po potwierdzeniu od Dyspozytora Zakładu Energetycznego wyłączenia napięcia z dwóch obwodów i sprawdzeniu wykrywaczem napięcia HOT – STICK, wynik negatywny, przystąpiono do ewakuacji osoby poszkodowanej. W międzyczasie na miejsce przybyło Pogotowie Ratunkowe. Po ewakuacji poszkodowanego ze strefy niebezpiecznej przekazano go zespołowi PRM, który niezwłocznie rozpoczął resuscytację krążeniowo-oddechową. Po ponad 50 minutach resuscytacji krążeniowo oddechowej lekarz stwierdził zgon.

Na miejsce zdarzenia przybyli: Policja, Pogotowie Ratunkowe, Prokurator, Technik Policyjny, Pogotowie Energetyczne, Zakład Medycyny Sądowej

Działania wraz z czynnościami prokuratorskimi trwały 4,5h.

Archiwum