Monthly Archives: Maj 2016

Pożar słomy w miejscowości Sucharzewo (gm. Dąbrowa)

28 maja 2016r około godz. 16:00 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze słomy na przyczepach w miejscowości Sucharzewo (gm. Dąbrowa).

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16 i GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie oraz zastępy GBA 2,5/16 i GCBA 5/32 z OSP Dąbrowa.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palącą się słomę na przyczepach rolniczych. Część palącej się słomy osunęła się do przydrożnego rowu. Słoma była w całości objęta ogniem.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na podaniu czterech prądów wody w natarciu na palącą się słomę. Ratownicy pracowali w sprzęcie ODO. Po stłumieniu ognia przerzucono oraz dogaszono słomę. Po całkowitym ugaszeniu właściciel przy użyciu ładowacza czołowego zebrał pozostałości z jezdni.

W wyniku pożaru spaleniu lub uszkodzeniu uległy 2 przyczepy rolnicze, 20 balotów słomy, słup oraz ok. 100m linii telekomunikacyjnej.

Na miejsce przybyli: Policja, przedstawiciel TP S.A

Działania zastępów trwały ok. 3 godzin.

IMG_1505

IMG_1509

IMG_1508

IMG_1507

IMG_1504

IMG_1503

Zdjęcia dzięki uprzejmości OSP Dąbrowa.

Kolizja samochodu osobowego na ul. Hallera w Mogilnie

27 maja 2016r około godz. 22:30 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o kolizji samochodu osobowego na ul. Józefa Hallera w Mogilnie.

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16 oraz GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy BMW, który uderzył w drzewo i blokował jeden pas jezdni. Kierowca znajdował się poza pojazdem bez obrażeń.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na odłączeniu instalacji elektrycznej w pojeździe, ograniczeniu wycieków płynów eksploatacyjnych. Po zabraniu pojazdu przez pomoc drogową uprzątnięto pozostałości pokolizyjne.

Działania zastępów trwały około 45min.

05 (1)

01 (1)

04 (1)

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

Pożar samochodu osobowego w Bystrzycy (gm. Mogilno)

24 maja 2016r około godz. 16:15 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze samochodu osobowego w miejscowości Bystrzyca (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16 oraz GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie.

Przed przybyciem Straży Pożarnej kierowca, jak i świadkowie zdarzenia (kierowcy i pasażerowie innych samochodów) podjęli nieskuteczną próbę gaszenia pojazdu za pomocą gaśnic samochodowych (łącznie zużyto około 12 gaśnic proszkowych 2kg). Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano pożar komory silnika samochodu osobowego marki Mercedes. Samochód znajdował się na poboczu drogi.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na podaniu prądu piany ciężkiej na palący się pojazd. Na szczęście w zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

Na miejsce przybył również patrol Policji.

Działania zastępów trwały blisko godzinę.

IMG_1458

IMG_1457

IMG_1456

IMG_1455

Zdjęcia: JRG Mogilno

Pożar sterty śmieci w Wydartowie (gm. Trzemeszno)

23 maja 2016r około godz. 21:45 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o bardzo dużym zadymieniu w bliskim otoczeniu jednej z posesji w miejscowości Wydartowo (gm. Trzemeszno). Z treści zgłoszenia wynikało, że być może palą się budynki.

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16 i GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie oraz powiadomił JRG w Gnieźnie (Wydartowo położone jest na terenie działania JRG Gniezno).

Po dojeździe na miejsce zastano palącą się pryzmę różnego rodzaju materiałów. Nie było zagrożenia dla pobliskich budynków gospodarczych. Działania zastępów polegały na podaniu dwóch prądów wody na palące się śmieci oraz przegarnianiu ich przy użyciu wideł. Po przybyciu na miejsce zastępu z OSP Trzemeszno przekazano miejsce działań a zastępy z JRG Mogilno wróciły do bazy.

Działania zastępów JRG Mogilno trwały około godziny.

IMG_0831

Zdjęcie: JRG Mogilno

Kolizja traktora rolniczego i samochodu dostawczego w Strzelnie

19 maja 2016r około godz. 23:15 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o kolizji traktora rolniczego i samochodu dostawczego w Strzelnie.

Do działań skierowano zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie oraz zastęp GCBA 5/35 z OSP Strzelno.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód dostawczy Iveco oraz traktor rolniczy Zetor stojące na drodze krajowej (DK15), po wcześniejszym zderzeniu. Przyczepa od traktora znajdowała się poza drogą. Przybyły na miejsce przed zastępami PSP zespół PRM przebadał osoby biorące udział w zdarzeniu – obaj kierowcy bez obrażeń. Policja na miejscu. Droga całkowicie zablokowana.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na odłączeniu akumulatora w Iveco, oświetleniu terenu akcji, kierowaniu ruchem drogowym, usunięciu pozostałości powypadkowych z nawierzchni drogi.

Na miejsce przybyli: Policja, Pogotowie Ratunkowe (przed przybyciem Straży Pożarnej)

Akcja trwała około 4 godzin.

20160519_232513 (Kopiowanie)

20160519_232935 (Kopiowanie)

20160519_233423 (Kopiowanie)

20160519_234422 (Kopiowanie)

20160520_005029 (Kopiowanie)

20160520_014330 (Kopiowanie)

Zdjęcia: dh Marek Wziętek (OSP Strzelno)

Kolizja samochodu osobowego w miejscowości Czarnotul (gm. Mogilno)

15 maja 2016r około godz. 15:10 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o kolizji samochodu osobowego w miejscowości Czarnotul (gm. Mogilno).

Do działań skierowano zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy po wcześniejszym uderzeniu w przydrożne drzewo. Samochód blokował jeden pas jezdni. Kierowca (kobieta) znajdowała się poza pojazdem bez obrażeń. Po przebadaniu przez lekarza została miejscu zdarzenia.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępu polegały na odłączeniu instalacji elektrycznej w pojeździe, usunięciu płynu chłodniczego z jezdni oraz pozostałości pokolizyjnych. Pojazd został zabrany na lawecie z miejsca zdarzenia.

Na miejsce zdarzenia przybyli: Pogotowie Ratunkowe, Pomoc Drogowa

Działania zastępu trwały blisko 1 godzinę.

IMG_1387

IMG_1385

Zdjęcia: JRG Mogilno

 

Eliminacje powiatowe ogólnopolskiego konkursu plastycznego „ZAPOBIEGAJMY POŻAROM”

W dniu 11 maja 2016 roku w Starostwie Powiatowym w Mogilnie odbyło się podsumowanie eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Zapobiegajmy Pożarom”. Na konkurs plastyczny na szczeblu powiatowym wpłynęło łącznie 16 prac z gminy Jeziora Wielkie.

Prace oceniała komisja w składzie:

  1. Maria Szymańska – Przewodniczący Komisji

  2. Dh Przemysław Majcherkiewicz – Z-ca Przewodniczącego Komisji

  3. Joanna Caspari – Filipiak – członek komisji

  4. Dh Edyta Owsińska – członek komisji

Po obejrzeniu nadesłanych prac Komisja postanowiła nagrodzić:

w I grupie wiekowej – przedszkola:

1 miejsce Nikola Maciejewska – Publiczna Szkoła Podstawowa w Jeziorach Wielkich o/ Wójcin, Oddział Przedszkolny,

2 miejsce Weronika Derenda – Publiczna Szkoła Podstawowa w Jeziorach Wielkich o/ Wójcin, Oddział Przedszkolny,

3 miejsce Maksymilian Nawrocki – Publiczna Szkoła Podstawowa w Jeziorach Wielkich, Oddział Przedszkolny,

w II grupie wiekowej – szkół podstawowych – klasy od 1 do 3:

1 miejsce Filip Gościak – Publiczna Szkoła Podstawowa w Jeziorach Wielkich o/ Wójcin,

2 miejsce Oliwia Andruszczak – Publiczna Szkoła Podstawowa w Jeziorach Wielkich o/ Wójcin,

3 miejsce Jakub Stempniewicz – Publiczna Szkoła Podstawowa w Jeziorach Wielkich,

4 miejsce Stanisław Sławinowski – Publiczna Szkoła Podstawowa w Reszynku,

5 miejsce Luiza Moskal – Publiczna Szkoła Podstawowa w Jeziorach Wielkich,

w III grupie wiekowej – szkół podstawowych – klasy od 4 do 6:

1 miejsce Julia Siwińska – Publiczna Szkoła Podstawowa w Jeziorach Wielkich o/ Wójcin,

2 miejsce Dominika Dzwoniarkiewicz – Publiczna Szkoła Podstawowa w Jeziorach Wielkich o/ Wójcin,

3 miejsce Patryk Staśkowiak – Publiczna Szkoła Podstawowa w Jeziorach Wielkich,

4 miejsce Katarzyna Lewandowska – Publiczna Szkoła Podstawowa w Jeziorach Wielkich o/ Wójcin,

5 miejsce Weronika Kobielska – Publiczna Szkoła Podstawowa w Jeziorach Wielkich o/ Wójcin,

w IV grupie wiekowej – gimnazja:

1 miejsce Wiktoria Kamińska – Gimnazjum w Jeziorach Wielkich z siedzibą w Strzelnie,

2 miejsce Magdalena Nawrocka –Zespół Szkół w Strzelnie,

3 miejsce Zuzanna Żuchowska – Zespół Szkół w Strzelnie,

Wszystkie nagrodzone prace przesłane zostaną do oceny na wojewódzki etap Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Zapobiegajmy Pożarom”.

Tekst: dh Edyta Owsińska (Starostwo Powiatowe w Mogilnie)

zdjecie 014

Wiktoria kamińska

Julia siwińska

IMG_20160510_091850

Filip Gościak

Foto: Starostwo Powiatowe w Mogilnie.

Wypadek 2 samochodów w Żegotkach

10 maja 2016r około godz. 17:00 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o wypadku 2 samochodów – dostawczego i ciężarowego w miejscowości Żegotki (gm. Strzelno).

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie oraz zastęp GCBA 5/35 z OSP Strzelno.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód dostawczy Mercedes Vito, który wcześniej uderzył w tył naczepy samochodu ciężarowego. Oba pojazdy znajdowały się na drodze krajowej nr 15. W wyniku zdarzenia poszkodowana została jedna osoba – kierowca Mercedesa. Znajdował się on w pojeździe (obrażenia głowy). Pogotowie oraz Policja na miejscu. Droga całkowicie zablokowana. Poszkodowany został przewieziony do szpitala w Inowrocławiu celem wykonania szczegółowych badań.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępu polegały na wykonaniu dostępu do osoby poszkodowanej oraz jej ewakuacji wraz z zespołem pogotowia ratunkowego. Dalsze działania polegały na odłączeniu akumulatora oraz zakręceniu zaworu gazu LPG w pojeździe, kierowaniu ruchem drogowym, usunięciu pozostałości powypadkowych z drogi.

Na miejsce przybyli: Policja i Pogotowie Ratunkowe (przed przybyciem Straży Pożarnej).

20160510_172719 (Kopiowanie)

20160510_172608 (Kopiowanie)

20160510_172752 (Kopiowanie)

20160510_172940 (Kopiowanie)

Zdjęcia: dh. Marek Wziętek (OSP Strzelno).

Pożar trawy w Gębicach

10 maja 2016r około godz. 12:25 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze trawy na ul. Ks. Greinerta w Gębicach.

Do działań dyżurny skierował zastępy GCBA 5/24 i GCBA 5/32 z OSP Gębice.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palącą się trawę na nieużytkach na powierzchni ok 500 m2. Nie było zagrożenia dla budynków. Pożar powstał w wyniku zwarcia linii średniego napięcia po uderzeniu w nią przez łabędzia.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na podaniu dwóch prądów wody w natarciu na palącą się trawę oraz dogaszaniu pozostałości przy użyciu tłumic. Niestety w wyniku porażenia prądem łabędź nie przeżył.

Na miejsce przybyła Straż Miejska.

IMG_1349

IMG_1346

IMG_1348

Zdjęcia: OSP Gębice

Gminne zawody sportowo – pożarnicze gm. Jeziora Wielkie

W dniu 8 maja 2016 roku o godzinie 15:00 na boisku sportowym w Jeziorach Wielkich odbyły się gminne zawody sportowo – pożarnicze. Rywalizacja odbywała się w dwóch grupach: grupa „A” – męskie drużyny pożarnicze oraz młodzieżowe drużyny pożarnicze MDP. Zawody w grupie „A” rozegrane zostały w konkurencjach: ćwiczenia bojowe oraz sztafeta pożarnicza 7x50m z przeszkodami, natomiast młodzieżowe drużyny pożarnicze rywalizowały w ćwiczeniach bojowych.

Do udziału w zawodach zgłoszono:

Grupa „A” – męskie drużyny pożarnicze: OSP Jeziora Wielkie, OSP Golejewo, OSP Wójcin i OSP Rzeszynek.

MDP – młodzieżowe drużyny pożarnicze: MDP Wójcin, MDP Jeziora Wielkie, MDP Rzeszynek.

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej bryg. Marek Kryszak wyznaczył na sędziego głównego zawodów, a zarazem przewodniczącego komisji st. asp. Piotra Górnego – Z-cę Dowódcy JRG Mogilno. W skład komisji sędziowskiej weszli pracownicy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie: mł. asp. Maciej Wichłacz – sekretarz, asp. Mariusz Politowski, asp. Robert Domachowski, mł. asp. Robert Lange, st. ogn. Adam Kopinski, ogn. Karol Rojek, mł. ogn. Marcin Skrobak, sekc. Jakub Sobieralski.

Ostateczna klasyfikacja zawodów przedstawiała się następująco:

Męskie drużyny pożarnicze:

I miejsce – OSP Jeziora Wielkie

II miejsce – OSP Wójcin

III miejsce – OSP Golejewo

IV miejsce – OSP Rzeszynek

Młodzieżowe drużyny pożarnicze:

I miejsce – MDP Jeziora Wielkie

II miejsce – MDP Rzeszynek

III miejsce – MDP Wójcin

gallery wordpress plugin

Zdjęcia: dh. Marek Wziętek (OSP Strzelno), dh Paula Kowalska (OSP Jeziora Wielkie)

Archiwum