Monthly Archives: Kwiecień 2017

Kolizja samochodu osobowego w Mogilnie

29 kwietnia 2017r (sobota) około godz. 19:50 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o kolizji samochodu osobowego na ul. Mickiewicza w Mogilnie.

Do działań dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy BMW, który uderzył w przydrożne barierki oddzielające jezdnię od chodnika. Pojazdem podróżowały dwie osoby – bez obrażeń, poza pojazdem.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępu polegały na odłączeniu akumulatora w pojeździe, pomocy policji w kierowaniu ruchem drogowym oraz usunięciu rozlanych płynów eksploatacyjnych i pozostałości pokolizyjnych.

Na miejsce przybyła także Policja.

Działania zastępu trwały 1h.

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

Inauguracja kampanii MSWiA „Kręci mnie bezpieczeństwo”

24 kwietnia ruszyła nowa kampania społeczna Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pod hasłem „Kręci mnie bezpieczeństwo”.

Głównym celem kampanii jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na kwestie związane z bezpieczeństwem – w domu, w szkole, na wycieczkach i piknikach, podczas wypoczynku w górach i nad wodą, jazdy na rowerze itd. 
Odtąd wiele działań w ramach prewencji społecznej Państwowej Straży Pożarnej doskonale wpisywać się będzie w zakres ww. kampanii.

Realizatorami akcji będą wszystkie służby podległe MSWiA, które w najbliższym czasie będą spotykać się z dziećmi i młodzieżą, przypominając im o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Informacje o wszystkich inicjatywach organizowanych w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo” będą zamieszczane na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz na portalach społecznościowych.

Bezpośredni link do materiału na stronie MSWiA:

https://www.mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/16033,Ruszyla-kampania-MSWiA-Kreci-mnie-bezpieczenstwo.html

Źródło: MSWiA, KW PSP w Toruniu

Kolizja 3 samochodów osobowych w Sławsku Dolnym (gm. Strzelno)

25 kwietnia 2017r (wtorek) około godz. 16:55 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o kolizji 3 samochodów osobowych w miejscowości Sławsko Dolne (gm. Strzelno).

Do działań dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie, a także zastępy GCBA 5/35 i GBA 2,5/25 z OSP Strzelno.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano trzy pojazdy osobowe po kolizji znajdujące się poza pasem drogi krajowej DK 15.  Osoby podróżujące znajdowały się poza pojazdami (bez obrażeń).

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na odłączeniu instalacji elektrycznej w pojazdach, sprawdzeniu czy nie doszło do wycieków płynów eksploatacyjnych z samochodów oraz uprzątnięciu pozostałości pokolizyjnych z drogi krajowej DK15.

Na miejsce zdarzenia przybył także patrol Policji (przed przybyciem 1 zastępu SP).

Działania zastępów trwały 1h.

Zdjęcia: JRG Mogilno

W 2017 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przeznaczy dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych ponad 124 mln zł.

Zwiększenie środków finansowych dla OSP

– W 2017 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przeznaczy dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych ponad 124 mln zł. Oznacza to wzrost kwoty dotacji z budżetu państwa o ponad 15 mln zł tylko w ciągu jednego roku – powiedział w piątek w Sejmie wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w MSWiA, odpowiadał w Sejmie na pytania posłów w sprawie środków przekazywanych przez ministerstwo na jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Wiceszef MSWiA zaznaczył, że zarzuty, jakoby OSP nie otrzymywały dotacji lub otrzymywały mniej środków są absurdalne i nieprawdziwe. – Jest wręcz przeciwnie. Z roku na rok jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych otrzymują coraz więcej pieniędzy z budżetu państwa. Nasz rząd dostrzega, że strażacy ochotnicy stanowią to „drugie płuco” systemu ratowniczo-gaśniczego w Polsce. Wszystkie te jednostki wspieramy  – podkreślił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Więcej pieniędzy dla strażaków ochotników w 2017 r.

W 2015 r. państwowa dotacja dla jednostek OSP wynosiła 32,5 mln zł i taką kwotę odchodząca koalicja PO-PSL zaplanowała w projekcie ustawy budżetowej na 2016 r. – Zwiększyliśmy ją do 36 mln, a więc o 3,5 mln zł. Z kolei kwota dotacji przeznaczona na 2017 r. wynosi 43 mln zł – to aż o 7 mln więcej niż w roku poprzednim – przypomniał wiceminister Jarosław Zieliński.

Dodatkowe środki otrzymały również te jednostki OSP, które są włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W 2015 r. i 2016 r. MSWiA przekazało im po 73 mln zł dotacji. W 2017 r. kwota ta wzrosła o ponad 8 mln zł do poziomu 81,1 mln zł.

Podsumowując – w 2016 r. Ochotnicze Straże Pożarne otrzymały, zwiększoną w stosunku do roku poprzedniego kwotę, 109 mln zł, natomiast w 2017 r. dotacja wzrosła o 15 mln zł – do ponad 124 mln zł. Możemy zatem powiedzieć o ponad 13-procentowym wzroście dotacji tylko w ciągu jednego roku.

Nowe samochody i sprzęt dla strażaków ochotników

Wiceszef MSWiA był w Sejmie pytany m.in. o zakup nowego sprzętu dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Wiceminister poinformował posłów, że ze środków budżetowych kupowane są m.in. samochody pożarnicze dla OSP. W 2016 r. zakupiono 171 samochodów ratowniczo-gaśniczych. Ponad 2/3 z tych pojazdów stanowiły średnie i ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze. – Zmniejszenie liczby zakupionych lekkich samochodów pożarniczych wynika z ich parametrów techniczno-taktycznych, które nie mają szerokiego zastosowania w działaniach ratowniczych. Dotowanie zakupu średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych jest dużo bardziej praktyczne z punktu widzenia prowadzenia działań ratowniczych – zaznaczył.

Wiceminister Jarosław Zieliński podkreślił, że w 2016 r. zakupiono nowy sprzęt dla strażaków-ochotników, w tym m.in. kilka tysięcy węży strażackich różnego typu, 157 agregatów prądotwórczych, 175 pomp do wody zanieczyszczonej, prawie 100 pił do betonu, ponad 370 drabin strażackich, 160 zestawów ratownictwa medycznego oraz 35 sztuk narzędzi hydraulicznych.

Dodatkowe środki dla OSP z Programu modernizacji

Jednocześnie wiceszef MSWiA poinformował, że zgodnie z zapowiedziami Prawa i Sprawiedliwości, realizowany jest „Program modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020”. Program przewiduje także dofinansowanie jednostek ochrony przeciwpożarowej włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. W latach 2017-2020 zaplanowano dofinansowanie dla tych jednostek w łącznej kwocie 501 mln 400 tys. zł. – Z tej kwoty 335 mln 800 tys. zł trafi do jednostek z KSRG, a 165 mln 600 tys. zł. do pozostałych jednostek. Zakupimy m.in. około 500 wozów ratowniczo-gaśniczych dla strażaków ochotników – zaznaczył wiceminister.

OSP nadal będą otrzymywały środki finansowe od firm ubezpieczeniowych

Podczas wystąpienia w Sejmie, wiceminister Jarosław Zieliński jednoznacznie zdementował zarzuty rzekomego odebrania strażakom ochotnikom pieniędzy pochodzących od ubezpieczycieli. – Zapewniam, że Ochotnicze Straże Pożarne nadal będą otrzymywały     środki pochodzące z firm ubezpieczeniowych z przeznaczeniem na ochronę przeciwpożarową.  W projekcie  nowelizacji  ustawy o ochronie przeciwpożarowej planowana jest jedynie zmiana sposobu dystrybucji tych środków, tak aby stworzyć spójny system i reagować na realne potrzeby strażaków ochotników – powiedział wiceszef MSWiA.

W ocenie MSWiA zmiana ta pozytywnie wpłynie na poziom ochrony przeciwpożarowej. Będzie sprzyjała podejmowaniu racjonalnych decyzji w sprawie zakupu wyposażenia służącego ratowaniu ludzkiego zdrowia i życia.

Zmiany zakładają, że to Komendant Główny PSP, jako odpowiedzialny za organizację ochrony przeciwpożarowej w skali całego kraju, otrzymywałby środki z firm ubezpieczeniowych. Jednak miałby obowiązek ustawowy takiego ich podziału,  aby 50 proc. kwoty otrzymywała Państwa Straż Pożarna wraz z innymi jednostkami ochrony przeciwpożarowej, m. in. Zakładowymi Strażami Pożarnymi. Natomiast drugie 50 proc. kwoty otrzymywałyby Ochotnicze Straże Pożarne. – Tak więc uspokajam – pod względem finansowym nic się nie zmieni, nadal połowa środków od ubezpieczycieli będzie trafiała na potrzeby strażaków ochotników – podkreślił Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w MSWiA.

Źródło: MSWiA

 

Pożar budynku gospodarczego w Kwieciszewie (gm. Mogilno)

20 kwietnia 2017r (czwartek) około godz. 13:00 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku gospodarczego w Kwieciszewie (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16 i GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie, a także zastęp GBA 2,5/12 z OSP Kwieciszewo.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano drewniany budynek gospodarczy objęty pożarem. Zasilanie elektryczne w budynku zostało odłączone przez właściciela przed przyjazdem zastępów Straży Pożarnej.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na podaniu jednego prądu wody z szybkiego natarcia w natarciu na palący się budynek. Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do częściowej rozbiórki i dogaszania elementów budynku.

Działania trwały ok. 1,5h

Zdjęcia: dh Marcin Łyk (OSP Kwieciszewo)

Zderzenie samochodu osobowego i ciężarowego w Markowicach

19 kwietnia 2017r (środa) około godz. 03:00 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o wypadku 2 samochodów ( osobowego i ciężarowego) w miejscowości Markowice (gm. Strzelno).

Do działań dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie, a także zastęp GCBA 5/35 z OSP Strzelno. Dodatkowo dyżurny poprosił o zadysponowanie 2 zastępów z JRG 1 w Inowrocławiu.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód ciężarowy z uszkodzonym lewym bokiem, znajdujący się na lewym pasie drogi oraz samochód osobowy z rozbitym przodem, znajdujący się częściowo na jezdni i na pasie zieleni. W trakcie rozpoznania ustalono, że samochodami podróżowali sami kierowcy. Kierowca samochodu osobowego doznał lekkich obrażeń ciała. W trakcie przybycia PSP znajdował się pod opieką zespołu ratownictwa medycznego.

Droga krajowa całkowicie zablokowana.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępu polegały na neutralizacji wycieków płynów eksploatacyjnych z pojazdów, oświetleniu terenu działań, odłączeniu dopływu prądów z akumulatorów. Po zakończeniu czynności dochodzeniowych prowadzonych przez Policję usunięto pojazdy z drogi. Poszkodowany został zabrany do szpitala w Inowrocławiu na szczegółowe badania.

Na miejsce przybyli: Policja, Pogotowie Ratunkowe, Technik Policji

Działania zastępów trwały ponad 3h

Zdjęcia: dh Marek Wziętek (OSP Strzelno)

Wypadek 2 samochodów w Goryszewie (gm. Mogilno)

14 kwietnia 2017r (piątek) około godz. 13:50 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o wypadku 2 samochodów w miejscowości Goryszewo (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16, GCBA 4,5/24 i SLOp Nissan Navara z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie, a także zastęp SLRt z OSP Gębice.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano rozbity samochód osobowy Skoda Octavia oraz samochód dostawczy Ford Transit stojące częściowo na drodze. W pojazdach znajdowali się sami kierowcy.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów straży polegały na wydobyciu poszkodowanych na zewnątrz pojazdów. Do tego celu konieczne było użycie narzędzi hydraulicznych w celu uwolnienia kierowcy z wraku samochodu Ford. Ze względu na obrażenia kierowcy Forda, decyzją lekarza na miejsce wypadku zostało zadysponowane Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Drugi poszkodowany mężczyzna (kierowca sam. Skoda Octavia) został zaopatrzony medycznie w pojeździe a następnie pod nadzorem lekarza ewakuowany na zewnątrz. Działania medyczne prowadzone przez strażaków od czasu przybycia na miejsce zastępów były koordynowane przez lekarza.

Poszkodowani zostali przetransportowani do szpitala.

Na czas działań droga wojewódzka była całkowicie zablokowana.

Na miejsce zdarzenia przybyli: Policja, Pogotowie Ratunkowe, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Pomoc drogowa.

Działania zastępów trwały ponad 3h.


 

Zdjęcia: JRG Mogilno

Pożar budynku mieszkalnego w Krzekotowie (gm. Dąbrowa)

10 kwietnia 2017r (poniedziałek) około godz. 18:45 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w Krzekotowie (gm. Dąbrowa).

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16 i GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie, a także zastępy GCBA 5/32 i GBA 2,5/16 z OSP Dąbrowa.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano zadymienie w pokoju budynku gminnego jednorodzinnego. W pomieszczeniu znajdowała się jedna osoba – mężczyzna (przytomny). Mężczyzna został ewakuowany przez strażaków na zewnątrz gdzie została mu udzielona pierwsza pomoc (wsparcie psychiczne oraz tlenoterapia), po czym został przekazany pogotowiu ratunkowemu i przetransportowany do szpitala w Inowrocławiu.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na podaniu dwóch prądów gaśniczych wody z szybkiego natarcia na palące się elementy, które znajdowały się w pokoju, oraz na palący się strop. W dalszej fazie działań przystąpiono do oddymiania pomieszczenia, usuwania nadpalonego wyposażenia, oraz usunięciu części nadpalonego stropu. Dodatkowo sprawdzono kamerą termowizyjną wszystkie pomieszczenia na wypadek pożaru ukrytego. Roty pracowały w sprzęcie ochrony dróg oddechowych.

Na miejsce przybyli: Policja, Pogotowie Ratunkowe, Pogotowie Energetyczne, Przedstawiciel Gminy Dąbrowa.

Działania zastępów trwały ponad 1,5h

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

Wypadek 3 samochodów w Żabienku (gm. Mogilno)

9 kwietnia 2017r (niedziela) około godz. 20:30 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o wypadku 3 samochodów (2 osobowych i 1 ciężarowego) w miejscowości Żabienko (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16 i GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie, a także zastępy SLRt i GCBA 5/32 z OSP Gębice.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano trzy samochody poza jezdnią. Samochodem osobowym Volvo podróżował mężczyzna. W chwili przybycia straży pożarnej mężczyzna znajdował się poza samochodem w pozycji na brzuchu. Samochodem ciężarowym podróżował mężczyzna. Znajdował się przy pojeździe, bez obrażeń. Natomiast samochodem osobowym Ford podróżowały 3 osoby – kobieta, mężczyzna oraz 6-letnie dziecko. W samochodzie tym uwięziony został kierowca, a kobieta z dzieckiem opuściła pojazd przed przybyciem straży pożarnej.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na udzieleniu pomocy kierowcy samochodu Volvo. W tym samym czasie kolejny zastęp wykonał dostęp do uwięzionego mężczyzny w samochodzie Ford przy użyciu narzędzi hydraulicznych. Strażacy wraz z zespołem pogotowia ratunkowego ewakuowali kierowcę na nosze typu deska, a następnie do karetki. W samochodzie ciężarowym napięcie odłączył kierowca, natomiast z samochodów osobowych akumulatory na skutek uderzenia wypadły poza pojazdy. Dodatkowo zakręcono zawór butli LPG w samochodzie Volvo. Samochód Iveco leżał na boku. Ze zbiornika paliwa wypływał olej napędowy. Podjęto decyzję o postawienie pojazdu na koła. Droga krajowa była zanieczyszczona ziemią, żwirem oraz pozostałościami powypadkowymi na długości ok. 120m.

W wyniku wypadku 4 osoby zostały zabrane do szpitala.

Na miejsce przybyli: Policja, Pogotowie Ratunkowe, Przedstawiciel Zarządu Dróg Krajowych.

Działania zastępów trwały ponad 3h.

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

Archiwum