„Czad i ogień – obudź czujność”

Z dotychczasowych badań wynika, że 25% Polaków błędnie uważa, że czad można rozpoznać po zapachu lub, że jest dymem. Dowiedziono również, że tylko co piętnasty ma w mieszkaniu czujnik czadu lub dymu.

W ubiegłym roku w Polsce odnotowano prawie 7,5 tys. interwencji w związku z emisją tlenku węgla w mieszkaniach. Tylko w tym sezonie grzewczym – od 1 września br. – czad był powodem 365 wyjazdów – 169 osób zostało podtrutych, a jedna zmarła.

W regionie kujawsko-pomorskim poszkodowanych przez czad zostało już 7 osób.
(dane na dzień 25.10.2016)

We wtorek, 25 października, podczas odprawy z komendantami wojewódzkimi Państwowej Straży Pożarnej, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak zainaugurował kampanię pod hasłem „Czad i ogień – obudź czujność!”. Kampania jest odpowiedzią na niepokojące statystyki dotyczące ofiar pożarów i zatruć czadem.

Na potrzeby kampanii przygotowano spoty radiowe, a w szkołach będą realizowane programy na temat zagrożenia, skierowane dla dzieci i młodzieży.

Ministerstwo przygotowało także konkurs dotyczący problemu zaczadzeń (szczegóły w artykule poniżej).

Kampania informacyjna będzie obecna także w mediach społecznościowych.

Materiały multimedialne dotyczące akcji:

Plik mp3:

Prezentacja multimedialna:

czad-i-ogien_final (kliknij w załącznik)

Źródło: KW PSP w Toruniu

Na naszej stronie w zakładce PORADY zamieściliśmy zasady postępowania w przypadku pożaru mieszkań, oraz w przypadku zaczadzenia. 

Bezpośrednie linki do tych porad:

http://pspmogilno.pl/wordpress/?page_id=4370

http://pspmogilno.pl/wordpress/?page_id=2613

______________________________________________________

 Punkt informacyjny kampanii „Czad i ogień – włącz myślenie”

W związku z zainaugurowaną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka w dniu 25 października br., kampanią społeczną „Czad i ogień – obudź czujność!”, uruchomiony został punkt informacyjny polegający na udzielaniu informacji osobom zainteresowanym ochroną przed zagrożeniami pożarowymi.

Osobami wyznaczonymi do kontaktu w w/w sprawie są:

  • Poniedziałek – piątek, 7:30 – 15:30, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie: st. kpt. Patryk Kaczmarek, tel. kontaktowy 52 315 23 51 wew.113, adres email: ,
  • Całodobowo 7 dni w tygodniu, dyżurni Powiatowego Stanowiska Kierowania w Mogilnie: st. asp. Krzysztof Meller, st. asp. Patryk Szczepankiewicz, mł. ogn. Grzegorz Zawiasiński, ogn. Karol Rojek, st. ogn. Mariusz Madyjewski, tel. kontaktowy 52 315 23 51, adres email: .
Archiwum