Monthly Archives: Czerwiec 2016

Wypadek samochodu dostawczego z osobowym w Kwieciszewie.

29 czerwca 2016r około godz. 12:00 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego i samochodu dostawczego w Kwieciszewie.

Do działań dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie oraz zastęp GBA 2,5/12 z OSP Kwieciszewo.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód dostawczy Renault Master po zderzeniu z samochodem osobowym VW Golf. Osoby kierujące znajdowały się poza pojazdami. Kierowca VW uskarżał się na ból w klatce piersiowej. Przybyły na miejsce zespół Pogotowia Ratunkowego zabrał poszkodowanego do szpitala w celu obserwacji. Prawy pas drogi krajowej DK 15 był całkowicie zablokowany.

Działania zastępów polegały na odłączeniu instalacji elektrycznej w obu pojazdach, uszczelnieniu i zabezpieczeniu wycieków płynów eksploatacyjnych. W trakcie sporządzania dokumentacji przez Policję kierowano ruchem drogowym na DK15.

Po zakończonych czynnościach dochodzeniowych Renault został usunięty z drogi a VW zabrany przez pomoc drogową. Na zakończenie akcji usunięto pozostałości pokolizyjne z drogi.

Na miejsce przybyli również: Policja, Pogotowie Ratunkowe, Pomoc Drogowa

Akcja trwała około 2,5 godziny.

IMG_1710

IMG_1708

IMG_1715

Zdjęcia: JRG Mogilno

Spotkanie służb z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim

26 czerwca o godzinie 16-tej w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie odbyło się spotkanie związane z sytuacją jaka miała miejsce w sobotę 25.06.2106 r. na terenie powiatu mogileńskiego. W spotkaniu uczestniczyli: Wojewoda Kujawsko – Pomorski Pan Mikołaj Bogdanowicz, Z-ca Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Jacek Kaczmarek, przedstawiciel Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego Pan Piotr Kozłowski (zarządzanie kryzysowe), Wicestarosta Mogileński Pan Krzysztof Szarzyński, Z-ca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie mł. bryg. Radosław Gałczyński oraz st. kpt. Patryk Kaczmarek – oficer prasowy. Na powyższym spotkaniu Zastępca Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego przedstawił  Panu Wojewodzie sytuację jaka miała miejsce na terenie województwa. Informacja ta dotyczyła ilości zdarzeń prowadzonych przez straż pożarną – ilość zdarzeń 250  do godziny 23.59 dnia 25 czerwca br. W zdarzeniach łącznie uczestniczyło 217 pojazdów PSP, 730 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, 284 pojazdy Ochotniczej Straży Pożarnej, 1384 strażaków ochotników. Zastępca Komendanta Powiatowego w Mogilnie omówił sytuację na terenie powiatu mogileńskiego. Na spotkaniu Pan Wojewoda podziękował za sprawne działania ratownicze prowadzone przez jednostki organizacyjne straży pożarnej oraz współpracę z  innymi podmiotami.

20160626_164841

20160626_164858

20160626_164847

Skutki przejścia trąby powietrznej w dniu 25 czerwca 2016 r.

W sobotę (25.06.2016r) w godzinach wieczornych przez kilka miejscowości w gminie Strzelno przeszła trąba powietrzna. Niszczycielska siła uszkodziła kilkanaście dachów budynków mieszkalnych a także zniszczyła całkowicie budynki gospodarcze. Żywioł nie oszczędził takich miejscowości jak Kijewice, Wronowy, Witkowo, Mirosławice czy też Młyny. Wiatr łamał gałęzie drzew a nawet przewracał całe drzewa. Doprowadziło to do uszkodzeń linii energetycznych. Mieszkańcy byli pozbawieni dostaw prądu i wody. W wyniku silnych powiewów wiatru dochodziło do zerwania pokryć dachowych, które upadając niszczyły inne budynki, samochody i maszyny rolnicze.

Silny wiatr występował także poza gminą Strzelno. Działania zastępów PSP jak i OSP miały miejsce w takich miejscowościach jak: Mogilno, Marcinkowo, Gębice, Niestronno, Wszedzień, Twierdziń, Kwieciszewo, Chabsko, Izdby, Krzyżownica, Strzelce, Przyjezierze, Niemojewko, Sierakowo.

Na terenie powiatu straż pożarna interweniowała kilkadziesiąt razy. W działaniach udział wzięły poza JRG w Mogilnie jednostki: OSP Jeziora Wielkie, OSP Wójcin, OSP Ostrowo, OSP Strzelno, OSP Wronowy, OSP Gębice, OSP Kwieciszewo, OSP Niestronno. Do pomocy zadysponowano również podnośnik hydrauliczny z JRG Radziejów.

Usuwanie skutków silnych wiatrów trwało także w niedzielę (26.06.2016r).

gallery wordpress plugin

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana oraz JRG Mogilno, OSP Gębice.

Wypadek samochodu osobowego i motocykla w Mogilnie

26 czerwca 2016r około godz. 21:10 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego i motocykla na skrzyżowaniu ul. Niezłomnych z obwodnicą Mogilna.

Do działań dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy Peugeot po zderzeniu z motocyklem Yamaha, kierowca motocykla znajdował się w przydrożnym rowie. Uskarżał się na ból w lewej nodze oraz lewej ręce. Osoby podróżujące samochodem osobowym bez obrażeń znajdowały się poza pojazdem.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępu polegały na założeniu kołnierza na odcinek szyjny kręgosłupa kierowcy motocykla oraz udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej. Poszkodowany po zabezpieczeniu przez zespół pogotowia ratunkowego został zabrany do szpitala w Inowrocławiu. Równolegle z udzielaniem pomocy poszkodowanemu w obu pojazdach odłączono instalację elektryczną oraz sprawdzono wycieki płynów eksploatacyjnych. W dalszej fazie działań oświetlono teren akcji w celu wykonania niezbędnej dokumentacji przez policję. Po zabraniu pojazdów przez pomoc drogową uprzątnięto wycieki i pozostałości powypadkowe.

Na miejsce przybyli również: Policja, Pogotowie Ratunkowe

Akcja trwała blisko 3 godziny.

02

03

05

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

Wypadek samochodu osobowego w Mierucinie (gm. Dąbrowa)

25 czerwca 2016r około godz. 14:00 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego w miejscowości Mierucin (gm. Dąbrowa).

Do działań dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie oraz zastęp SLRt z OSP Dąbrowa.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy leżący na dachu, blokujący całą drogę. Wewnątrz pojazdu znajdowała się jedna osoba (pasażarka) z urazem głowy. Kierowca znajdował się poza pojazdem.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na ewakuacji poszkodowanej osoby z pojazdu przy pomocy narzędzi hydraulicznych, przekazaniu poszkodowanej lekarzowi. W dalszej fazie działań usunięto pojazd z jezdni oraz usunięto pozostałości powypadkowe z drogi.

Na miejsce przybyli również: Policja, Pogotowie Ratunkowe

Akcja trwała około 2 godzin.

IMG_1701

IMG_1700

Zdjęcia dzięki uprzejmości OSP Dąbrowa.

Akcja „Młody Bohater”

Akcja „Młody Bohater” to nowa inicjatywa Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, która służy nagradzaniu i  promowaniu godnych naśladowania postaw wśród dzieci i młodzieży.

Nagroda „Młody Bohater” będzie wręczana dzieciom, które ocaliły, bądź aktywnie przyczyniły się do ocalenia życia innych osób. Niezależnie od tego, czy udzieliły one pomocy osobie nieprzytomnej, wezwały służby ratunkowe, czy po prostu zaalarmowały o niebezpieczeństwie, ich dzielność i opanowanie zasługują na nagrodę.

Każdy laureat nagrody otrzyma unikalny, numerowany medal i zostanie wpisany do rejestru młodych bohaterów na stronie internetowej MSWiA, gdzie będzie można poznać jego historię.

Kandydatów do nagrody można zgłosić do MSWiA za pośrednictwem formularza. Regulamin i formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie internetowej MSWiA.

Bezpośredni link do artykułu na stronie MSWiA:

https://www.mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/14672,Akcja-Mlody-Bohater-szef-MSWiA-nagradza-bohaterskie-zachowania-dzieci.html

Kolizja samochodu osobowego w Krzekotowie (gm. Dąbrowa)

19 czerwca 2016r około godz. 21:55 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o kolizji samochodu osobowego w miejscowości Krzekotowo (gm. Dąbrowa).

Do działań dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie oraz zastęp SLRt z OSP Dąbrowa.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy na środku jezdni w kierunku miejscowości Mokre. Uczestnicy zdarzenia (małżeństwo z dzieckiem) samodzielnie opuścili pojazd przed przybyciem zastępu straży pożarnej.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępu polegało na wsparciu psychicznym osób uczestniczących w kolizji do czasu przybycia zespołu pogotowia ratunkowego. Przybyły na miejsce lekarz nie stwierdził u osób podróżujących samochodem potrzeby hospitalizowania i pozostali na miejscu działań. Równocześnie z prowadzonymi działaniami medycznymi odłączono akumulator i zakręcono dopływ gazu w butli LPG. Samochód został przemieszczony na pobocze i przekazany właścicielowi. Usunięto również płyny eksploatacyjne z drogi.

Na miejsce przybyli: Policja, Pogotowie Ratunkowe.

Działania zastępów trwały ponad 1h.

IMG_1644

IMG_1641

IMG_1643

IMG_1642

Zdjęcia: JRG Mogilno

Skutki porywistych wiatrów na terenie powiatu

W dniu dzisiejszym (17.06.2016r) w godzinach popołudniowych przez teren powiatu mogileńskiego przeszedł front burzowy, który niósł ze sobą intensywne opady deszczu i silny porywisty wiatr. Silne porywy wiatru sprawiły, że było to popołudnie obfitujące w interwencje straży pożarnej.

Dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie 24 razy dysponował do zdarzeń zastępy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Mogilnie oraz zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych z Padniewa, Gębic, Dąbrowy, Ostrowa, Strzelna, Wójcina i Jezior Wielkich.

Działania jednostek polegały na usuwaniu powalonych drzew, wycinaniu połamanych konarów, usuwaniu połamanych gałęzi oraz zabezpieczaniu zerwanych linii energetycznych.

Działania były prowadzone w takich miejscowościach jak: Bławaty, Markowice, Lubstówek, Strzelce, Huta Padniewska, Kościeszki, Mokre, Mogilno, Gębice, Marcinkowo, Ciencisko, Lubieszewo, Bystrzyca, Wymysłowice, Strzelno Klasztorne, Przyjezierze czy też Wójcin.

W działaniach udział brało kilkudziesięciu strażaków PSP i OSP z terenu powiatu mogileńskiego.

Na naszej stronie w zakładce porady można znaleźć poradnik odnośnie postępowania na wypadek wystąpienia burz i silnych wiatrów.

Bezpośredni link:

http://pspmogilno.pl/wordpress/?page_id=2619

IMG_1626

IMG_1630

IMG_1629

IMG_1635

IMG_1620

IMG_1621

IMG_1622

Zdjęcia: JRG Mogilno

Pożar trawy i krzaków na ul. Obrońców Mogilna

13 czerwca 2016r około godz. 17:25 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze trawy i krzaków na nieużytkach przy ulicy Obrońców Mogilna w Mogilnie.

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16 i GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palącą się trawę oraz krzaki na nieużytkach na powierzchni ok. 400 m2. Nie było zagrożenia dla budynków.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na podaniu dwóch prądów wody w natarciu na palącą się trawę oraz dogaszaniu przy pomocy tłumic.

Działania zastępów trwały około 1 godziny.

IMG_1588

IMG_1590

IMG_1591

Zdjęcia: JRG Mogilno

Ostrzeżenie: Ćwiczenia RENEGADE (7-9 czerwca)

W dniach 7-9 czerwca 2016 roku odbędzie się ćwiczenie Renegade z wykorzystaniem systemów alarmowania ludności. Nadany zostanie sygnał alarmowy (syrena) dotyczący zagrożenia z powietrza.

OGŁOSZENIE ALARMU – modulowany dźwięk syreny w okresie 3 minut,
ODWOŁANIE ALARMU – ciągły dźwięk syreny w okresie 3 minut.

Ćwiczenie Renegade jest jednym z elementów rozpoczynających się ćwiczeń organizowanych przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych RP pod nazwą Anakonda 2016. Zakłada ono epizod zdarzenia dotyczącego naruszenia przestrzeni powietrznej Rzeczpospolitej Polskiej przez statek powietrzny.

Archiwum