Monthly Archives: Luty 2016

Ostrzeżenie na dzień 29.02/01.03.2016r – opady śniegu

Zjawisko: opady śniegu

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: województwo kujawsko-pomorskie

Ważność: od godz. 22:00 dnia 29.02.2016 do godz. 10:00 dnia 01.03.2016

Przebieg: Prognozuje się wystąpienie opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym powodującym przyrost pokrywy śnieżnej od 5cm do 10cm.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 85%

Uwagi: Brak.

Dyżurny synoptyk: Leszek Szaradowski

Źródło informacji: IMGW-PIB

Uroczyste przekazanie nowego samochodu dla OSP Orchowo

W dniu 26 lutego 2016r w Orchowie miała miejsce uroczystość przekazania samochodu ratowniczo – gaśniczego typu ciężkiego dla OSP Orchowo. Na uroczystość tą Prezes OSP Orchowo i Wójt Gminy Orchowo zaprosili wśród wielu gości także Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie – bryg. Marka Kryszaka.

Program uroczystości wyglądał następująco:

  1. Powitanie gości
  2. Uroczyste przekazanie samochodu
  3. Przejście na salę OSP:

    – wystąpienie Prezesa OSP Orchowo – przedstawenie historii OSP

    – wystąpienie Wójta Gminy Orchowo

    – wystąpienie zaproszonych gości

  4. Występy artystyczne

Pozyskany pojazd to ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy z napędem 4×4 na podwoziu Scanii p410. Wyposażony jest on w sześciocylindrowy silnik o mocy 410KM. Posiada zbiornik wody o pojemności 5000l i zbiornik na środek pianotwórczy o poj. 500l. Wydajność autopompy to 3200l/min. Zakup samochodu przez Gminę Orchowo był możliwy dzięki realizacji projektu współfinansowanego ze środków Wielkopolskiego Programu Operacyjnego. Całkowita wartość zakupu pojazdu to 858 600 zł. Dofinansowanie wyniosło 680 000 zł.

P1000078

P1000073

P1000086

Zdjęcia: KP PSP Mogilno

Czołowe zderzenie 2 samochodów osobowych w Wylatowie (gm. Mogilno)

27 lutego 2016r około godz. 06:50 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o wypadku 2 samochodów osobowych w miejscowości Wylatowo (gm. Mogilno).

Do działań skierowano zastępy GBA 2,5/16, GCBA 4,5/24 i SLOp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie oraz zastęp GBA 1,5/30 z OSP Wylatowo.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano dwa samochody po wcześniejszym zdarzeniu czołowym. Samochodem Audi podróżowały cztery osoby a Oplem jedna osoba. Zespół pogotowia ratunkowego oraz policja przybyli na miejsce zdarzenia przed zastępami straży pożarnej.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na pomocy zespołowi pogotowia ratunkowego w ewakuacji poszkodowanych osób do karetki. Jedna osoba znajdowała się w samochodzie, który uczestniczył w zdarzeniu, natomiast pozostałe osoby poza autami. Na prośbę lekarza jedna z osób uczestniczących w zdarzeniu – do czasu przyjazdu kolejnego zespołu pogotowia ratunkowego – znajdowała się w pojeździe pożarniczym pod opieką ratownika medycznego. W trakcie działań odłączono akumulatory w pojazdach, kierowano ruchem na drodze krajowej oraz usunięto pozostałości powypadkowe z jezdni. Do szpitala w celu dokładnego zbadania zabrano trzy osoby.

Na miejsce przybyli: Policja, Pogotowie Ratunkowe, Przedstawiciel GDDKiA

Akcja trwała około trzy i pół godziny.

IMG_0829

IMG_0830

IMG_0831

IMG_0826

IMG_0833

Zdjęcia: JRG Mogilno

Tragiczny pożar w Strzelcach (gm. Mogilno)

25 lutego 2016r około godz. 13.35 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze wielorodzinnego budynku mieszkalnego w miejscowości Strzelce (gm. Mogilno).

Do działań skierowano zastępy GBA 2,5/16, GCBA 4,5/24, SLOp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie a także zastępy GCBA 5/35, GBA 2,5/25 z OSP Strzelno i GCBA 5/32 z OSP Gębice.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano silne zadymienie wydobywające się z okien piwnicznych – pomieszczenie zostało zaadaptowane na lokal mieszkalny. Budynek w którym powstało zdarzenie jest budynkiem mieszkalnym wielorodzinnym. Przed przybyciem zastępów straży ewakuowało się 5 osób. Pozostali lokatorzy nie byli zagrożeni i pozostali w mieszkaniach.

Z informacji, które uzyskał dowódca akcji oraz dyżurny wynikało, że wewnątrz palącego się mieszkania przebywa jedna osoba (kobieta). Sąsiedzi podjęli nieskuteczną próbę ugaszenia pożaru przed przybyciem zastępów straży.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na wprowadzeniu trzech rot do środka pomieszczeń w celu zlokalizowania osoby poszkodowanej. Równolegle z przeszukiwaniem prowadzono działania gaśnicze w natarciu. Po kilku minutach ratownicy odnaleźli kobietę bez oznak życia. Poszkodowana została ewakuowana na zewnątrz budynku i przekazana zespołowi PRM. Przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon kobiety.

Po zlokalizowaniu źródła ognia pożar ugaszono, oddymiono i przewietrzono całe mieszkanie. Za pomocą wykrywacza wielogazowego MULTIPRO dokonano sprawdzenia całego obiektu pod kątem występowania gazów niebezpiecznych – brak zagrożenia. Po przybyciu na miejsce zdarzenia prokuratora oświetlono wnętrze mieszkania w celu dokonania oględzin.

Na miejsce przybyli: Policja, Pogotowie Ratunkowe, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Mogilnie, Dowódca JRG Mogilno, Zastępca Burmistrza Mogilna, Prokurator, Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Akcja trwała około trzy i pół godziny

01  03\ 07

05

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

Pożar budynku gospodarczo – warsztatowego w miejscowości Sadowiec (gm. Mogilno)

24 lutego 2016r około godz. 11:25 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku gospodarczo – warsztatowego w miejscowości Sadowiec (gm. Mogilno).

Do działań skierowano zastępy GBA 2,5/16, GCBA 4,5/24, SLOp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie, a także zastępy GCBA 5/32 z OSP Gębice, GBA 2,5/16 z OSP Padniewo i GBA 2,5/16 z OSP Niestronno.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano pożar budynku gospodarczo – warsztatowego. Budynek składał się z dwóch części oddzielonych murem. Pierwsza część gospodarczo – warsztatowa była objęta pożarem, natomiast druga część – stodoła z chlewem bezpośrednio zagrożona.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na podaniu trzech prądów wody w natarciu i obronie części budynku nieobjętej ogniem. Dodatkowo podano jeden prąd piany ciężkiej na rozgrzaną do temperatury wrzenia beczkę ze smarem. Ratownicy pracowali w sprzęcie ODO. Po zlokalizowaniu źródła ognia przystąpiono do dogaszania i ewakuacji mienia znajdującego się w pomieszczeniach. Po zakończeniu działań gaśniczych przystąpiono do rozbiórki konstrukcji dachu.

W wyniku pożaru  spaleniu i zniszczeniu uległy: samochód dostawczy, elektronarzędzia, częściowo budynek gospodarczy.

Na miejsce przybyli: Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Mogilnie, Dowódca JRG w Mogilnie, Policja, Pogotowie ratunkowe, Pogotowie energetyczne

Akcja trwała około 2 godzin

IMG_0809

IMG_0808

IMG_0811

IMG_0812

zdjęcia: JRG Mogilno

Dachowanie samochodu osobowego w Proszyskach (gm. Jeziora Wielkie)

18 lutego 2016r około godz. 06:40 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego w miejscowości Proszyska (gm. Jeziora Wielkie).

Do działań skierowano zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie oraz zastęp GCBA 5/35 z OSP Jeziora Wielkie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy poza jezdnią leżący na boku. Podróżowała nim jedna osoba. Mężczyzna znajdował się pod opieką zespołu pogotowia ratunkowego.

Podjęte działania: Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępu polegały na postawieniu auta na koła, odłączeniu akumulatora oraz usunięciu pozostałości powypadkowych z drogi.

Poszkodowany został zabrany przez zespół pogotowia ratunkowego na badania do szpitala.

Na miejsce przybyli: Policja, Pogotowie Ratunkowe

Akcja trwała około godziny.

20160218_070147

20160218_072042

20160218_072611

Zdjęcia: dh Paula Kowalska (OSP Jeziora Wielkie)

Pożar budynku mieszkalnego w miejscowości Dębowo (gm. Janikowo)

17 lutego 2016r około godz. 9:55 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Dębowo (gm. Janikowo, powiat Inowrocław).

Do działań w ramach „pomocy sąsiedzkiej” skierowano zastępy z terenu powiatu mogileńskiego – GCBA 4,5/24, GBA 2,5/16, SHD-19 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie. W związku z tym, że pożar miał miejsce na terenie powiatu inowrocławskiego skierowano – zastępy z JRG1 Inowrocław a także OSP Kołodziejewo i OSP Trląg.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano pożar poddasza budynku mieszkalnego. Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na podaniu dwóch prądów wody na palące się poddasze oraz strop. Ratownicy pracowali w sprzęcie ODO. Po ugaszeniu pożaru przystąpiono do częściowej rozbiórki dachu.

Działania zastępów JRG Mogilno trwały około 2 godzin.

IMG_0765

IMG_0770

IMG_0772

Zdjęcia: JRG Mogilno

Kolizja samochodu osobowego w miejscowości Kopce (gm. Mogilno)

11 lutego 2016r około godz. 14:55 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o kolizji samochodu osobowego w miejscowości Kopce (gm. Mogilno).

Do działań skierowano zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie oraz zastęp GCBA 5/35 z OSP Strzelno.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy w przydrożnym rowie. Samochodem podróżował jedynie kierowca. Poszkodowanemu pomocy udzielał zespół pogotowia ratunkowego.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na odłączeniu akumulatora, kierowaniu ruchem i usunięciu pozostałości powypadkowych z drogi. Poszkodowany po przebadaniu przez zespół pogotowia ratunkowego pozostał na miejscu działań.

Na miejsce przybyli: Policja, Pogotowie Ratunkowe oraz pracownicy Zarządu Dróg Krajowych.

Akcja trwała około pół godziny.

IMG_0754

IMG_0753

IMG_0752

Zdjęcia: JRG Mogilno

3 zdarzenia drogowe na terenie gminy Mogilno

W dniu 4 lutego 2016r na terenie gminy Mogilno doszło do 3 zdarzeń drogowych.

Pierwsze zdarzenie miało miejsce na skrzyżowaniu Drogi Solidarności (obwodnica Mogilna) z ul. Niezłomnych. Dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie około godziny 9:00. Do działań skierował zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy stojący na skrzyżowaniu oraz dostawczy znajdujący się w przydrożnym rowie. Oba pojazdy uległy zderzeniu. W wyniku zdarzenia poszkodowana została jedna osoba – kierująca samochodem osobowym. Osoba poszkodowana znajdowała się poza strefą zagrożenia i uskarżała się na ból w prawym kolanie.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępu polegały na wsparciu psychicznym osoby poszkodowanej, unieruchomieniu stawu kolanowego, kierowaniu ruchem drogowym, odłączeniu akumulatorów w pojazdach, oraz usunięciu pozostałości powypadkowych z drogi.

Na miejsce przybyli: pogotowie ratunkowe, policja.

Akcja trwała blisko 1,5 godziny.

07

06

05 (1)

03 (1)  01 (1)

Do drugiego zdarzenia doszło w miejscowości Chabsko. Dyżurny PSK zgłoszenie otrzymał około godziny 20:45. Na miejsce zdarzenia dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16, GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie oraz GBA 1,5/30 z OSP Wylatowo.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy znajdujący się w przydrożnym rowie. Pojazdem podróżowała jedna osoba – kobieta. W chwili przybycia zastępów straży pożarnej znajdowała się ona poza strefą zagrożenia – bez obrażeń.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na odłączeniu akumulatora, zakręceniu zaworu gazu LPG oraz oświetleniu terenu akcji. Dalsze działania polegały na kierowaniu ruchem drogowym. Przybyły na miejsce zespół pogotowia dodatkowo przebadał kobietę. Nie stwierdzono u niej obrażeń i pozostała ona na miejscu zdarzenia.

Na miejsce przybyli: policja (przed przybyciem zastępów straży pożarnej), pogotowie ratunkowe.

Akcja trwała ponad 1 godzinę.

03

02

01

Kolejne zdarzenie miało miejsce również w miejscowości Chabsko w czasie gdy zastępy działały przy poprzednim zdarzeniu. Dyżurny PSK Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie około godziny 21:25. Do działań skierował zastępy GBA 2,5/16 a także GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy stojący na drodze powiatowej, który wcześniej uderzył w drzewo. Pojazdem podróżowała jedna osoba – mężczyzna. W chwili przybycia zastępów straży pożarnej znajdował się on poza strefą zagrożenia. Pogotowie i Policja na miejscu.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na odłączeniu akumulatora, zakręceniu zaworu gazu LPG oraz oświetleniu terenu akcji. Dalsze działania polegały na kierowaniu ruchem drogowym. Przybyły na miejsce zespół pogotowia przebadał mężczyznę i zdecydował o zabraniu go do szpitala w Inowrocławiu celem szczegółowego zbadania. Dalsze działania polegały na usunięciu pozostałości powypadkowych oraz plamy substancji ropopochodnej z drogi.

Akcja trwała ponad 1,5 godziny.

04

05

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

Pomoc sarnie na Jeziorze Gopło

31 stycznia 2016r około godz. 13:45 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o sarnie pod którą załamał się lód na Jeziorze Gopło w miejscowości Siemionki (gm. Jeziora Wielkie)

Dyżurny skierował do działań zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie wraz przyczepką do przewozu pontonu oraz zastępy SLRt i GCBA 5/35 z OSP Jeziora Wielkie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano sarnę znajdującą się w przeręblu na jeziorze ok. 200 metrów od brzegu. Zwierzę nie potrafiło się wydostać z wody o własnych siłach.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na dotarciu do zwierzęcia z wykorzystaniem pontonu, wyciągnięciu sarny z wody i ewakuacji jej na brzeg. Zauważono, że sarna ma problem z poruszaniem się (prawdopodobnie złamana noga) w związku z tym na miejsce wezwano łowczego odpowiedzialnego za rejon, na którym doszło do zdarzenia (do jego przyjazdu sarna znajdowała się pod opieką strażaków – zapewniono jej komfort cieplny). Łowczy zabrał zwierzę do Ośrodka hodowli zwierzyny Zarządu Głównego PZŁ w miejscowości Rożniaty.

Akcja trwała łącznie blisko 3 godziny.

IMG_0727

IMG_0732

IMG_0725

IMG_0729

IMG_0731

Zdjęcia: JRG Mogilno

Archiwum