Monthly Archives: Grudzień 2015

Fajerwerki

Choć do Sylwestra jeszcze kilka dni, na mogileńskich ulicach coraz częściej słychać wybuchy petard. Wzrosła również liczba miejsc, w których materiały pirotechniczne można zakupić. Straż Miejska we współpracy ze Strażą Pożarną objęła dozorem wszystkie punkty sprzedaży materiałów pirotechnicznych na terenie Gminy Mogilno. Strażnicy miejscy rozdawali materiały informacyjne oraz ulotki, zabraniające sprzedaży fajerwerków osobom nieletnim. To głównie młodzi ludzie narażeni są na niebezpieczeństwo. Wszystkim, którzy nie przestrzegają prawa w tym zakresie grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Strażacy natomiast zwracali uwagę na przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych, a w szczególności:

  • aktualne badania elektroenergetyczne
  • drożność przewodów kominowych (spalinowych, wentylacyjnych)
  • wyposażenie miejsca sprzedaży w podręczny sprzęt gaśniczy
  • oznakowanie pomieszczenia znakami bezpieczeństwa

Przypominamy, że zgodnie z Uchwałą Nr XXIII/180/04 Rady Miejskiej w Mogilnie z dnia 20 października 2004 roku z materiałów pirotechnicznych można korzystać jedynie w wyznaczone dni: 1 stycznia, 24, 25 i 31 grudnia każdego roku.

Niewłaściwe obchodzenie się z fajerwerkami a tym samym zakłócanie spokoju innym obarczone jest karą grzywny a nawet ograniczenia wolności.

Sylwestrowa noc zazwyczaj kojarzy się wszystkim z kolorowym blaskiem i głośnym hukiem petard. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że w tym czasie często dochodzi do poważnych wypadków spowodowanych bezmyślnością i nieostrożnością. Należy pamiętać, że fajerwerki, petardy są mieszaninami związków chemicznych a każde niewłaściwie ich użycie może zakończyć się tragicznie. 23 grudnia zabawa z fajerwerkami dla 13 – letniego mieszkańca Poznania zakończyła się utratą ręki. Chłopiec trafił do szpitala, jednak ręki nie udało się uratować. Amputowano mu dłoń i część przedramienia. Jak się okazało, w domu poszkodowanego znajdowało się około 400 petard, a część z nich chłopiec skonstruował sam.

W Świnoujściu natomiast doszło wczoraj do wybuchu stoiska z fajerwerkami. Pożar gasiło 5 jednostek Straży Pożarnej. W trakcie akcji gaśniczej dochodziło do kolejnych małych wybuchów, a w powietrzu latały noże i meczety z sąsiednich stoisk. 3 osoby zostały poszkodowane, a 2 trafiły do szpitala. Przyczyny wybuchu oraz pochodzenie petard są ustalane.

Straż Miejska apeluje o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa by uniknąć poparzeń, ciężkich urazów, urwanych palców i tym podobnych dramatycznych zdarzeń.

Pamiętajmy również, że niepełnoletni, dzieci, nie powinny bez nadzoru dorosłych odpalać petard.

Informacje na temat bezpiecznego użytkowania fajerwerków można znaleźć na naszej stronie w zakładce „PORADY”

http://pspmogilno.pl/wordpress/?page_id=3055

Schowek03

Schowek04

Schowek2

Artykuł i fotografie dzięki uprzejmości Straży Miejskiej w Mogilnie.

Spotkanie opłatkowe

23 grudnia w naszej komendzie tradycyjnie odbyło się wigilijne spotkanie opłatkowe, w którym oprócz kierownictwa komendy oraz licznie zgromadzonych strażaków i pracowników cywilnych uczestniczyli zaproszeni goście:

st. bryg. Artur Przybylski – Z-ca Kujawsko – Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Toruniu, Tomasz Barczak – Starosta Mogileński, Jan Bartecki – Przewodniczący Rady Powiatu w Mogilnie, Krzysztof Szarzyński – V-ce Starosta Mogileński, ks. Mariusz Stasiak – kapelan strażaków PSP województwa kujawsko-pomorskiego, ks. Tomasz Walterbach – kapelan Zarządu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Mogileńskiego.

Spotkanie było okazją do krótkiego podsumowania wydarzeń i osiągnięć w mijającym 2015 roku, co uczynił Komendant Powiatowy PSP w Mogilnie – st. bryg. Marek Kryszak. Podziękował również strażakom za zaangażowanie w akcjach oraz złożył wszystkim zebranym i ich rodzinom życzenia Bożonarodzeniowe. Komendant podsumował także przy okazji zrealizowaną w tym roku inwestycję termomodernizacji budynku komendy.

W dalszej części spotkania zaproszeni goście złożyli życzenia świąteczne dla wszystkich strażaków Powiatu Mogileńskiego. Głos zabrali: st. bryg. Artur Przybylski – Z-ca Kujawsko – Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Toruniu, Tomasz Barczak – Starosta Mogileński, ks. Mariusz Stasiak – kapelan strażaków PSP województwa kujawsko-pomorskiego.

Po przemówieniach zaproszonych gości przystąpiono do łamania się opłatkiem.

P1000058

P1000060

P1000061

P1000062

P1000064

P1000057

P1000056

P1000055

Uroczyste posiedzenie Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Mogilnie

21 grudnia 2015 roku w Starostwie Powiatowym w Mogilnie odbył się uroczysty Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP połączony ze spotkaniem opłatkowym. W spotkaniu uczestniczyli członkowie Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP oraz Pan Marcin Barczykowski – Wójt Gminy Dąbrowa, bryg. Marek Kryszak – Komendant Powiatowy PSP w Mogilnie, mł. bryg. Radosław Gałczyński – Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Mogilnie, Mirosław Leszczyński – Komendant Miejsko – Gminny OSP w Mogilnie, Pan Zbigniew Sitarz – Komendant Gminny Ochrony Przeciwpożarowej.

Pan Tomasz Barczak – Starosta Mogileński, będący również Prezesem Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Mogilnie podziękował druhom ochotnikom oraz pracownikom Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie za codzienną pracę pozwalającą zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom Powiatu Mogileńskiego, przekazał również najlepsze życzenia świąteczno – noworoczne dla strażaków i ich rodzin.

Na spotkaniu omówiono również zadania jakie mają przed sobą strażacy ochotnicy w 2016 roku.

Na zakończenie wszyscy obecni na spotkaniu złożyli sobie życzenia i podzielili się opłatkiem.

zdjecie 097

zdjecie 039

zdjecie 027

Szlachetna Paczka 2015

Strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie po raz kolejny w ramach akcji „Szlachetna Paczka” pomogli jednej z potrzebujących rodzin.

Funkcjonariusze oraz pracownicy Komendy za zebrane pieniądze przygotowali paczkę, która mamy nadzieję odpowiada oczekiwaniom rodziny i wniesie odrobinę radości w codzienne życie obdarowanych.

Przekazanie paczek nastąpiło 19 grudnia b.r. (piątek). Paczka trafiła do jednej z wielodzietnych rodzin z gminy Mogilno.

 

P1000013

P1000014

P1000017

Wizyta dzieci z SP3

19 grudnia 2015r. uczniowie klasy Ib Szkoły Podstawowej nr.3 w Mogilnie wraz z opiekunkami zwiedzili Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie. Spotkanie było okazją do złożenia życzeń świąteczno – noworocznych oraz zapoznania się z pracą miejscowych strażaków, a także sprzętem jakim się posługują w swojej codziennej służbie.

Każdy uczeń mógł sobie wszystko dokładnie obejrzeć a nawet dotknąć, co oczywiście wywołało u nich ogromną radość. Strażacy opisywali samochody jakimi wyjeżdżają do działań ratowniczych oraz prezentowali znajdujący się w nich sprzęt. Uczniowie zadawali pytania dotyczące sprzętu pożarniczego jak również pracy strażaków.

Dzieci odwiedziły przy okazji Powiatowe Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie, czyli miejsce z którego strażacy dysponowani są do działań ratowniczych. Oficer dyżurny opisał jak wygląda jego praca oraz w formie dialogu z uczniami omówił zasady jakie obowiązują podczas zgłoszenia na wypadek pożaru czy innego zagrożenia, w którym na pomoc wzywamy straż pożarną.

P1000006

P1000012

P1000011

Kolizja 2 aut osobowych w Mogilnie

12 grudnia 2015r około godz. 11:20 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie odebrał zgłoszenie o kolizji 2 samochodów osobowych na ul. 900-lecia w Mogilnie.

Dyżurny skierował do działań zastęp GBA 2,5/16 oraz GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie.

Po przybyciu zastępu na miejsce zdarzenia zastano 2 samochody osobowe stojące na drodze wojewódzkiej, które wcześniej uległy zderzeniu. W wyniku tego poszkodowana została jedna osoba. Poszkodowany znajdował się w pojeździe. Pogotowie ratunkowe na miejscu.

 Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na wykonaniu dostępu do poszkodowanego przy użyciu narzędzi hydraulicznych. Następnie w obecności lekarza ewakuowano poszkodowanego do karetki pogotowia. Jednocześnie odłączono zasilanie elektryczne i zakręcono zawór gazu LPG w obu pojazdach oraz kierowano ruchem na drodze wojewódzkiej. Poszkodowany po przebadaniu przez lekarza pozostał na miejscu zdarzenia.

 03

01

Na miejsce wypadku przybyli: pogotowie ratunkowe, policja.

Akcja trwała 1 godzinę.

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

Ostrzeżenie na dzień 13.12.2015r – silny wiatr

Zjawisko: silny wiatr

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: województwo kujawsko-pomorskie

Ważność: od godz. 9:00 dnia 13.12.2015 do godz. 17:00 dnia 13.12.2015

Przebieg: Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 20 km/h do 35 km/h,
w porywach do 80 km/h, z kierunków zachodnich.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 85%

Uwagi: Brak.

Dyżurny synoptyk: Przemysław Szrama

Źródło informacji: IMGW-PIB

Archiwum