Monthly Archives: Lipiec 2016

Trening syren alarmowych – 1 sierpnia

W dniu 1 sierpnia 2016r o godz. 17:00, na 1 minutę, na terenie całego kraju zostaną uruchomione syreny alarmowe.

Uruchomienie syren alarmowych nastąpi na podstawie par. 10 ust. 3 i 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013r. w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach (Dz. U. poz. 96)

Kolizja 2 samochodów osobowych w Krzekotowie (gm. Dąbrowa)

25 lipca 2016r około godz. 9:30 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o kolizji 2 samochodów osobowych w miejscowości Krzekotowo (gm. Dąbrowa).

Do działań dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie oraz zastęp SLRt z OSP Dąbrowa (KSRG).

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano dwa samochody na skrzyżowaniu, które brały udział w kolizji. Samochodami podróżowało łącznie sześć osób. Jedna osoba samochodem Honda i pięć osób w tym trzy dziewczynki samochodem Daewoo. Nikt nie odniósł obrażeń.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na odłączeniu instalacji elektrycznej w samochodach oraz zakręceniu butli LPG w sam. Daewoo. Równolegle prowadzono wsparcie psychiczne uczestników zdarzenia. Dzieci biorące udział w zdarzeniu otrzymały od strażaków maskotki.

Na miejsce zdarzenia przybyli: Policja, Pogotowie Ratunkowe

Działania zastępów trwały około 50min

IMG_1852

IMG_1853

Zdjęcia dzięki uprzejmości OSP Dąbrowa

Usuwanie skutków ulewnego deszczu i porywistego wiatru – podsumowanie

W dniach 13-15 lipca 2016r strażacy JRG Mogilno wspomagani druhami z OSP z terenu Powiatu Mogileńskiego usuwali skutki ulewnego deszczu i silnego wiatru, które nawiedziły powiat.

Zgodnie z ostrzeżeniami zamieszczonymi na naszej stronie – kulminacja tych nieprzewidywalnych zjawisk pogodowych nastąpiła 14 lipca.

Działania zastępów polegały na usuwaniu powalonych i złamanych drzew, wypompowywaniu wody z piwnic, budynków mieszkalnych, gospodarczych, inwentarskich, zabezpieczaniu zerwanych linii energetycznych, układaniu worków z piaskiem w celu zabezpieczenia budynków mieszkalnych przed podtopieniem.

Usuwanie skutków zjawisk z 14 lipca trwało nieprzerwanie aż do późnych godzin nocnych 15 lipca.

Łącznie straż pożarna interweniowała około 150 razy.

IMG_1801

IMG_1796

IMG_1804

IMG_1805

04

08

12

Zdjęcia: JRG Mogilno, p. Paweł Krzyżan (cmg24.pl).

Pożar kuchenki w budynku mieszkalnym w Słaboszewie (gm. Dąbrowa)

15 lipca 2016r około godz. 11:20 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze kuchenki w budynku mieszkalnym w Słaboszewie (gm. Dąbrowa).

Do działań dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie oraz zastępy GCBA 5/32 i GBA 2,5/16 z OSP Dąbrowa (KSRG).

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano pożar kuchenki gazowej w kuchni budynku mieszkalnego. W budynku nie było żadnych osób.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na wyważeniu drzwi wejściowych i podaniu jednego prądu wody z szybkiego natarcia w natarciu na palącą się kuchenkę gazową. Po stłumieniu ognia ewakuowano z budynku butlę z gazem (11kg), a po całkowitym ugaszeniu przewietrzono pomieszczenia przy użyciu wentylatora WO-14.

Na miejsce zdarzenia przybyli: Policja, Inspektor Nadzoru Budowlanego, Wójt Gminy Dąbrowa.

Akcja trwała łącznie blisko 3 godziny.

P1000264

P1000269

P1000262

Zdjęcia: JRG Mogilno

Nietypowe zdarzenie w Kwieciszewie (gm. Mogilno)

14 lipca 2016r około godz. 0:15 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o uwięzionym mężczyźnie w osuwisku chodnika w Kwieciszewie (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie oraz zastępy GCBA 5/32 z OSP Gębice (KSRG) i GBA 2,5/12 z OSP Kwieciszewo.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano mężczyznę w osuwisku na chodniku, którego przygniotła kostka chodnikowa oraz krawężniki, mężczyzna przytomny i odpowiadał na polecenia strażaków.

 Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na dodarciu do poszkodowanego w tym celu usunięto kostkę chodnikową i krawężniki. Następnie przeprowadzono badanie wstępne urazowe w celu wykluczeniu bezpośredniego zagrożenia życia, podczas tego badania stwierdzono uraz kończyny dolnej lewej. Strażacy unieruchomili górny odcinek kręgosłupa szyjnego następnie przetransportowali na nosze typu deska oraz zabezpieczono przed wychłodzeniem a po przybyciu zespołu pogotowia ratunkowego przekazano mężczyznę. Miejsce zdarzenia zabezpieczono przy użyciu taśmy ostrzegawczej. Strażacy kierowali również ruchem na drodze krajowej.

Na miejsce przybył Zespół Pogotowia Ratunkowego.

Akcja trwała blisko godzinę.

01

02

03

04

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

Usuwanie skutków ulewnego deszczu

W dniu 13 lipca 2016r przez teren Powiatu Mogileńskiego przechodził silny niż, który niósł ze sobą intensywne opady deszczu. Duże ilości opadów w krótkim czasie spowodowały zalania studzienek kanalizacyjnych i deszczowych, które nie nadążały z odbieraniem ogromnych mas wody. Woda spływała z wyżej położonych terenów i ulic do piwnic, garaży, budynków gospodarczych.

Od późnych godzin wieczornych do dyżurnego Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie wpływały zgłoszenia od mieszkańców powiatu o zalanych pomieszczeniach.

Do działań dysponowano zastępy PSP i OSP z terenu Powiatu Mogileńskiego. Najwięcej zgłoszeń tego dnia było z terenu gminy Mogilno. Działania zastępów polegały na wypompowywaniu wody z zalanych pomieszczeń przy użyciu pomp pływających, pomp szlamowych.

Tylko do godziny 2:00 dnia dzisiejszego (14.07.2016r) strażacy interweniowali około 30 razy. Od rana nadal są dysponowane zastępy do usuwania skutków ulewy.

Ostrzegamy – w dniu dzisiejszym sytuacja nie ulegnie poprawie, gdyż meteorolodzy zapowiadają kolejne intensywne opady deszczu a także silne porywiste wiatry. Prosimy o zachowanie ostrożności.

Wypadek samochodu osobowego w Krzekotowie (gm. Dąbrowa)

4 lipca 2016r około godz. 0:30 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego w miejscowości Krzekotowo (gm. Dąbrowa).

Do działań dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie oraz zastęp SLRt z OSP Dąbrowa (KSRG).

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy PEUGEOT leżący na dachu, znajdujący się częściowo na jezdni a częściowo na poboczu drogi gminnej. W pojeździe nie było żadnych osób. Jak później ustalono osoba kierująca pojazdem udała się do pobliskiego gospodarstwa skąd została zabrana przez karetkę pogotowia.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na przeszukaniu pobliskiego terenu pod kątem ewentualnego znajdowania się innych osób (wynik negatywny).

Pojazd postawiono na koła i zepchnięto na pobocze drogi. W samochodzie odłączono akumulator i sprawdzono szczelność układu paliwowego. Z drogi usunięto płyny eksploatacyjne, które wyciekły z pojazdu. Poszkodowany po przebadaniu przez zespół pogotowia ratunkowego pozostał na miejscu zdarzenia (bez obrażeń).

Na miejsce przybyli: Policja, Pogotowie Ratunkowe

Akcja trwała ponad godzinę.

IMG_1747

IMG_1746

Zdjęcia dzięki uprzejmości OSP Dąbrowa.

Nagrody Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

28 czerwca 2016r w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyła się uroczystość wręczenia nagród finansowych ministra MSWiA wyróżnionym funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej w związku z ich postawą i zaangażowaniem podczas usuwania skutków burz i nawałnic w dniach 17-20 oraz 25-26 czerwca br.

Wyróżnionych zostało 32 funkcjonariuszy PSP z komend powiatowych i miejskich z 7 województw szczególnie dotkniętych w tych dniach żywiołem: mazowieckiego (9), warmińsko – mazurskiego (3), śląskiego (4), łódzkiego (3), kujawsko – pomorskiego (7), lubelskiego (3), małopolskiego (3).

W uroczystości uczestniczyli, oprócz wyróżnionych strażaków, m. in. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak i Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Leszek Suski.

Z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie wyróżnionych zostało 2 funkcjonariuszy. Gratulujemy wyróżnionym.

2

3

Tekst na podstawie materiałów z KG PSP

Zdjęcia: Strona MSWiA

Kolizja 3 samochodów na DK15 w Kopcach (gm. Mogilno)

2 lipca 2016r około godz. 11:30 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o kolizji 3 samochodów (2 osobowych i 1 dostawczego) w miejscowości Kopce (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie oraz zastępy SLRt z OSP Gębice (KSRG) i GBA 2,5/12 z OSP Kwieciszewo.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano dwa samochody osobowe i jeden samochód dostawczy po kolizji na drodze krajowej DK15. Osoby podróżujące pojazdami znajdowały się poza pojazdami (bez obrażeń). Kierowca samochodu Audi uskarżał się na złe samopoczucie i w związku z tym został zabrany przez zespół Pogotowia Ratunkowego na obserwację do szpitala w Strzelnie.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na odłączeniu instalacji elektrycznej w pojazdach, sprawdzeniu wycieków płynów eksploatacyjnych i usunięciu ich z drogi a także na pomocy Policji w kierowaniu ruchem na DK15.

Na miejsce przybyli: Policja i Pogotowie Ratunkowe (przed przybyciem pierwszego zastępu Straży Pożarnej).

Akcja trwała około 1h.

IMG_1733

IMG_1734

IMG_1735

IMG_1737

IMG_1736

Zdjęcia: JRG Mogilno

Przekazanie obowiązków Komendanta Powiatowego PSP w Mogilnie

W dniu 30 czerwca 2016 roku w Starostwie Powiatowym w Mogilnie nastąpiło uroczyste przekazanie obowiązków Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie.

Na początku uroczystości st. asp. Piotr Górny – zastępca Dowódcy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie złożył meldunek o przybyłych osobach do uroczystej zbiórki z okazji zdania i przyjęcia obowiązków Komendanta Powiatowego PSP w Mogilnie st. kpt. Jackowi Kaczmarkowi – zastępcy  Kujawsko – Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.

W obecności st. kpt. Jacka Kaczmarka –  zastępcy  Kujawsko – Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu meldunek złożył bryg. Marek Kryszak – zdający obowiązki Komendanta Powiatowego PSP w Mogilnie oraz mł. bryg. Radosław Gałczyński –  przyjmujący obowiązki Komendanta Powiatowego PSP w Mogilnie.

W uroczystości uczestniczyli m.in. st. kpt. Jacek Kaczmarek – zastępca Kujawsko – Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu, Pan Jan Bartecki – Przewodniczący Rady Powiatu Mogileńskiego, Pan Tomasz Barczak – Starosta Mogileński, będący również Prezesem Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Mogilnie, Pan Krzysztof Szarzyński – Wicestarosta Mogileński, Pan Marek Maruszak – Członek Zarządu Powiatu Mogileńskiego,  Pani Teresa Kujawa – Przewodnicząca Rady Miejskiej w Mogilnie, Pan Leszek Duszyński – Burmistrz Mogilna, Pan Piotr Pieszak – Przewodniczący Rady Miejskiej w Strzelnie, Pan Władysław Domagalski – Przewodniczący Rady Gminy w Dąbrowie, Pan Marcin Barczykowski – Wójt Gminy Dąbrowa, Pan Radosław Wuttka – Komendant Powiatowy Policji w Mogilnie, ks. Tomasz Walterbach – Kapelan Związku Mogileńskiego, Pan Ryszard Strzelecki – Prezes Zarządu Oddziału Miejsko- Gminnego Związku OSP RP w Mogilnie, Pan Włodzimierz Jopek Strzelecki – Prezes Zarządu Oddziału Miejsko- Gminnego Związku OSP RP w Strzelnie, Pan Arkadiusz Kowalski – zastępca Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Jeziorach Wielkich,  funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie.

gallery wordpress plugin

Zdjęcia: KP PSP Mogilno

Archiwum