Monthly Archives: Styczeń 2018

Przekazanie obowiązków zastępcy dowódcy JRG w Mogilnie

W dniu 31 stycznia 2018r służbę w Państwowej Straży Pożarnej zakończył zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo–Gaśniczej PSP w Mogilnie asp. sztab. Piotr Górny.

Podczas uroczystej zmiany służby odbyło się symboliczne przekazanie obowiązków. Na stanowisko zastępcy dowódcy JRG w Mogilnie z dniem 01.02.2018r został mianowany st. kpt. mgr inż. Łukasz Szulc.

Jednocześnie odbyło się mianowanie kpt. Karola Jagodzińskiego na stanowisko dowódcy zmiany.

Asp. sztab. Piotr Górny służbę w ochronie przeciwpożarowej rozpoczął 5 listopada 1988r w Zawodowej Straży Pożarnej w Mogilnie na stanowisku przodownika roty. Z dniem 1 lipca 1992r został mianowany na stanowisko starszego ratownika w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie, a następnie od 1 lipca 1995r pełnił służbę na stanowisku dowódcy zastępu. Od 1 stycznia 2008r na stanowisku dowódcy zmiany, a następnie od 1 października 2009r na stanowisku dowódcy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie.

W uroczystej zmianie służby udział wzięli: Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie mł. bryg. mgr inż. Radosław Gałczyński, Zastępca Komendanta PSP w Mogilnie kpt. mgr inż. Mariusz Dybicz, funkcjonariusze oraz pracownicy cywilni KP PSP w Mogilnie.

gallery wordpress plugin

Zdjęcia: KP PSP Mogilno

Pokazy ratownictwa wodno-lodowego

26 stycznia 2018r funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie wzięli udział w pokazach ratownictwa wodno-lodowego na Jeziorze Mogileńskim w ramach corocznej akcji edukacyjnej w zakresie niebezpieczeństw związanych z wchodzeniem na zamarznięte akweny pn. „Życie kruche jak lód”. Akcję tę organizują od kilku lat wspólnie: Straż Miejska, Mogileński Dom Kultury, Państwowa Straż Pożarna, Zespół Obsługi Szkół i Przedszkoli w Mogilnie, firma usługi ratownicze Jerzy Prussak, SP ZOZ w Mogilnie. Tematem spotkania było nie tylko uświadomienie niebezpieczeństw związanych z sytuacjami mogącymi przytrafić się wchodzącym na zamarznięte akweny, ale przede wszystkim pokazanie technik oraz sposobów zachowań, gdy dojdzie już do załamania się pokrywy lodowej i wpadnięciu do wody. Strażacy zademonstrowali  warianty niebezpiecznych zdarzeń, adekwatnie do nich stosowanych optymalnych technik ratowniczych oraz wykorzystanie specjalistycznego sprzętu ratowniczego.

Na naszej stronie w zakładce „Porady” znajduje się artykuł „Bezpieczeństwo na lodzie”, gdzie zamieszczono podstawowe zasady związane z bezpieczeństwem na lodzie.

Bezpośredni link do artykułu: http://pspmogilno.pl/wordpress/?page_id=3078

gallery wordpress plugin

Zdjęcia: JRG Mogilno

Kolizja samochodu ciężarowego na obwodnicy Mogilna

19 stycznia 2018r (piątek) ok. godz. 07:05 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o samochodzie ciężarowym, który wpadł do rowu na obwodnicy Mogilna na wysokości Wiecanowa.

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16 i GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód ciężarowy SCANIA z naczepą do przewozu zwierząt (bez ładunku) znajdujący się częściowo w przydrożnym rowie, a częściowo na jezdni. Kierowca znajdował się w kabinie pojazdu (ze względu na usytuowanie pojazdu nie mógł go opuścić o własnych siłach).

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na ewakuacji kierowcy z kabiny pojazdu, udzieleniu mu pomocy przedmedycznej (wsparcie psychiczne, założenie opatrunku). Równocześnie odłączono zasilanie w pojeździe i sprawdzono szczelność układu paliwowego (bez wycieków). Po przekazaniu poszkodowanego zespołowi Pogotowia Ratunkowego ratownicy pomagali w kierowaniu ruchem drogowym.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe.

Działania zastępów trwały ok. 1h

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

Czołowe zderzenie 2 samochodów w Goryszewie (gm. Mogilno)

17 stycznia 2018r (środa) ok. godz. 10:05 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o czołowym zderzeniu 2 samochodów w Goryszewie (gm. Mogilno).
Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16 i GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano dwa samochody po czołowym zderzeniu stojące na łuku drogi. Miejsce akcji zabezpieczała policja. Samochodami podróżowali sami kierowcy. Kierowcy bez obrażeń.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na odcięciu dopływu prądu z akumulatorów oraz neutralizacji rozlanych płynów eksploatacyjnych pojazdów.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe – przed przybyciem zastępów Straży Pożarnej.

Działania zastępów trwały ok. 1h

Zdjęcia: JRG Mogilno

Zatrucie tlenkiem węgla w Rzadkwinie (gm. Strzelno)

11 stycznia 2018r (czwartek) ok. godz. 16:35 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o prawdopodobnym zatruciu tlenkiem węgla w Rzadkwinie (gm. Strzelno).

Do działań dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie a także zastęp GCBA 5/35 z OSP Strzelno.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy zostali poinformowani przez policjantów, że w garażu może znajdować się osoba, która mogła ulec zatruciu tlenkiem węgla. Z garażu słychać było dźwięk uruchomionego silnika.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na wyważeniu drzwi garażowych przy użyciu podręcznego sprzętu burzącego. Następnie ratownicy ewakuowali poszkodowanego mężczyznę z zadymionego garażu. Osobie poszkodowanej udzielono tlenoterapii oraz zapewniono komfort cieplny do czasu przybycia ZRM. Poszkodowany został przetransportowany do szpitala w Inowrocławiu. Pomieszczenie przewietrzono, a samochód osobowy wyłączono i przekazano protokolarnie Policji.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe.

Działania zastępów trwały ok. 1h

Zderzenie 2 samochodów osobowych w Markowicach (gm. Strzelno)

6 stycznia 2018r (sobota) ok. godz. 14:20 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o zderzeniu 2 samochodów osobowych w Markowicach (gm. Strzelno).

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16 i GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie a także zastęp GCBA 5/35 z OSP Strzelno.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano dwa samochody osobowe po wcześniejszym zderzeniu, blokujące jeden pas ruchu na drodze powiatowej. Samochodem Fiat podróżowała jedna osoba (kobieta), samochodem Citroen podróżowały cztery osoby w tym dwójka dzieci. Wszystkie osoby biorące udział w zdarzeniu znajdowały się poza pojazdami pod opieką zespołów PRM. Po przebadaniu przez ratowników medycznych kierująca Fiatem została zabrana do szpitala, natomiast pozostałe osoby bez obrażeń pozostały na miejscu.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na odłączeniu instalacji elektrycznych w pojazdach, sprawdzeniu szczelności układów paliwowych oraz pomocy w kierowaniu ruchem drogowym. Po wykonaniu czynności przez Policję samochody usunięto poza drogę, a rozlane płyny eksploatacyjne zostały usunięte z jezdni przy użyciu sorbentu. W czasie prowadzenia działań ruch na drodze powiatowej odbywał się wahadłowo.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe.

Działania zastępów trwały ok. 1h.

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

Dachowanie samochodu osobowego w Niestronnie (gm. Mogilno)

3 stycznia 2018r (środa) ok. godz. 15:40 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o dachowaniu samochodu osobowego w Niestronnie (gm. Mogilno).
Do działań dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy leżący na prawym boku w przydrożnym rowie. Brak osób poszkodowanych, brak osoby kierującej pojazdem. Pogotowie Ratunkowe na miejscu.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępu polegały na odłączeniu zasilania w pojeździe oraz sprawdzeniu czy nie doszło do wycieków płynów eksploatacyjnych – brak zagrożenia. Przeszukano miejsce zdarzenia w celu wykluczenia obecności osoby poszkodowanej.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Pogotowie Ratunkowe – przed zastępem Straży Pożarnej oraz Policja.

Działania zastępu trwały ok. 1h

Zdjęcia: JRG Mogilno

Archiwum